Prima pagină » Știri » Tarom, dată în judecată de fostul CEO

Tarom, dată în judecată de fostul CEO

Tarom, dată în judecată de fostul CEO
Christian Heinzmann - care a ocupat poziția de CEO privat la Tarom din 2012 și care a fost revocat din funcție, în martie anul acesta, în urma unei decizii a board-ului - a dat în judecată compania.

„Ca urmare a demiterii, Christian Heinzmann a intentat o acțiune în justiție. În consecință, justiția este cea care va decide pe această temă”, potrivit oficialilor companiei.

Și Tiberiu Șiclea, care a fost revocat din funcția de membru în CA în același timp cu Heinzmann, a dat în judecată compania, potrivit datelor de pe site-ul portal.just.

Din 22 martie, conducerea interimară a companiei a fost preluată de Gabriel Stoe, care ocupa de un an poziția de director financiar la Tarom (plătit cu 5.400 de euro pe lună) și din 2013 pe cea de consilier al directorului general (Sorinel Ciobanu) în cadrul Companiei Naționale de Aeroporturi Bucureîti, potrivit datelor din CV-ul lui.

Marți, la Tarom, a avut loc o ședință a consiliului de administrație, în care s-au votat criteriile alegerii noului CEO, care nu au fost făcute publice până acum.

Deși a fost revocat ca CEO, Christian Heinzmann, este încă membru în consiliul de administrație și participă la ședințele board-ului. El așteaptă să i se plătească suma de 60.000 de euro, stipulată într-o clauză a contractului legată de revocarea înaintea finalizării mandatului.

În 2015, Tarom a avut o cifră de afaceri de circa 313 milioane de euro și pierderi de 9,3 milioane de euro (de 2,9 ori mai mici față de 2014 îi de 3,1 ori mai mici față de 2013).

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Albert Einstein a avut dreptate: Timpul se scurge mai repede pe planeta Marte!