Prima pagină » Știri politice » Dragnea, mesaj pentru Iohannis: „Să stea liniștit, nu îl suspendăm”

Dragnea, mesaj pentru Iohannis: „Să stea liniștit, nu îl suspendăm”

Dragnea, mesaj pentru Iohannis:
Dragnea îl liniștește pe Iohannis: "Să stea liniștit, nu îl suspendăm"

Președintele Partidului Social Democrat, Liviu Dragnea, a declarat miercuri seara, într-un brefing de presă la Bistrița, că în planul PSD nu există momentan ideea de a-l suspenda pe președintele Klaus Iohannis.

„Mi-e greu să fiu serios când e vorba de astfel de declarații… Nu există așa ceva în planul nostru, suspendarea președintelui, și sincer nu pot să comentez afirmațiile doamnei Gorghiu pentru că sunt prostii”, a spus Liviu Dragnea.

Dragnea a precizat că afirmațiile făcute de copreședintele PNL Alina Gorghiu, conform cărora în planurile PSD înaintea alagerilor parlamentare ar fi suspendarea președintelui Klaus Iohannis, sunt afirmații generate de disperare.

„Nu am reușit să vedem la ei nici planuri, nici strategii, nu știu decât să spună lucruri despre noi… Sunt afirmații făcute de liderii unui partid care scade în fiecare zi în sondaje, care nu propun nimic, au și lupte interne foarte serioase. Domnul Iohannis să stea liniștit că nu-l suspendăm”, a mai spus Liviu Dragnea.

În schimb, liderul PSD s-a arătat nemulțumit de activitatea câtorva miniștri.

„Dacă domnul prim-ministru Cioloș nu înțelege că mai sunt unii miniștri care trebuie schimbați pentru că au început să aducă prejudicii serioase statului român, atunci își asumă riscuri foarte mari și poate să
fie considerat părtaș la aceste prejudicii. Ca de exemplu agricultura, lipsa acordării subvențiilor până acum, această întârziere de câteva luni de zile produce prejudicii pentru că este posibil să afecteze Produsul Intern Brut printr-o producție mai mică în agricultură. De asemenea, produce pagube serioase fermierilor și persoanelor private prin această gestionare foarte proastă a Ministerului Agriculturii în condițiile în care fondurile există, procedurile există. Dacă va continua să protejeze membrii Cabinetului care sunt neperformanți, atunci sigur o să ne gândim serios dacă păstrarea Guvernului nu începe să devină un risc de securitate națională”, a precizat Dragnea.

Liviu Dragnea a spus că social democrații își doresc o moțiune de cenzură în locul unei remanieri guvernamentale, însă nu a fost luată o decizie, liderii PSD temându-se să „nu cadă din lac în puț”. Întrebat dacă există ministere de care este mulțumit, președintele PSD a spus că cele care funcționează foarte bine sunt Ministerul de Interne, Ministerul Apărării Naționale, Ministerul Dezvoltării Regionale și Ministerul de Externe.

„În rest sunt niște ministere care funcționează foarte prost cu efecte negative serioase, Ministerul Agriculturii, de exemplu, Ministerul Fondurilor Europene, este un blocaj aproape total și România pierde miliarde; Ministerul Mediului, unde sunt acțiuni pe zona pădurilor care trebuiau întreprinse și nu s-a întreprins… Începem să ne gândim serios acum că cine conduce Ministerul Mediului nu mai este interesat de lupta împotriva tăierilor ilegale de lemn și mai sunt… la sănătate nu prea mai avem ce să spunem pentru că de abia a fost uns domnul ministru, celălalt a fugit…”, a mai spus Dragnea.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un deținut reclamă la CCR o „anomalie” în Codul de Procedură Penală: „Legea îmi prelungește ILEGAL detenția”
Digi24
Andrei Caramitru: România ar intra într-un „dezastru” în trei-patru săptămâni dacă ar fi retrogradată la „junk”
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Se naște un Guvern fără precedent în România? Analistul Costin Ciobanu explică capcana din spatele ofertei lansate de Sorin Grindeanu
Mediafax
CRITICI DURE lansate de Kelemen Hunor: Guvernul e varză, Parlamentul e varză, trebuie să avem o instituție în picioare
Click
Horoscop joi, 2 iulie. Leii primesc o propunere atractivă, iar Scorpionii au o zi productivă
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Ți-o mai amintești pe Cristiana Răduță? Artista care cânta piesa Amor, Amor este complet transformată. Cum arată la 48 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ți-a căzut un copac pe mașină sau a fost inundată la furtunile din 2026? Ce asigurare plătește pagubele
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Acum 2,5 milioane de ani, o stea a trecut atât de aproape de Soare încât ar fi declanșat o ploaie de comete