Prima pagină » Știri politice » Adriana Săftoiu nu vrea revizuirea Constituției: „Ce ne-a apucat? Care e pericolul LGBT în România?”

Adriana Săftoiu nu vrea revizuirea Constituției: „Ce ne-a apucat? Care e pericolul LGBT în România?”

Adriana Săftoiu nu vrea revizuirea Constituției:
Adriana Săftoiu nu vrea revizuirea Constituției: "Ce ne-a apucat? Care e pericolul LGBT în România?"

„Voi pleda pentru stoparea violenței domestice în familia constituțională bărbat-femeie și pentru parteneriatele civile, inclusiv pentru cuplurile heterosexuale care trăiesc impreună fără să dorească să își oficializeze relația”, a scris Adriana Săftoiu duminică pe Facebook.

Prim vicepreședintele PNL consideră că referedumul pentru modificarea Constituției nu este o problemă reală, definiția din legea fundamentală fiind suficient de clară și afirmă este o susținătoare a drepturilor omului.

„Actuala legislație e clară, familia e despre ,>, iar prin > toată lumea a înțeles, de amar de vreme, că e vorba despre bărbat și femeie. Ce ne-a apucat? Care e pericolul LGBT în România? Minor! Pe de altă parte, în cazul unui partid liberal (eu, una, mă declar, indiferent de apartenența la un grup politic, susținătoarea drepturilor omului) ar trebui ca orice decizie să treacă prin această paradigmă: drepturile omului, care nu se suspendă nici măcar atunci când e vorba de un condamnat. Deci, pe acest item, ar trebui susținute parteneriatele civile”, potrivit sursei citate.

Săftoiu consideră că adevărata problemă este violența domestică și faptul că familile monoparentale nu par un subiect la fel de serios ca „spaima că dă LGBT-ul peste noi”.

„Mă îngrijoreză că sunt multe (nu îmi permit să spun sute sau mii, fiindcă nu avem o statistică reală) femei care acceptă, alături de copii, să conviețuiască în familia tradițională cu traume psihice și fizice, din aceleași motive pentru care unii nu acceptă parteneriatele civile”, afirmă liderul liberal.

Săptămâna trecută, Curtea Constituțională a dat aviz favorabil inițiativei cetățenești de revizuire a Constituției în sensul definirii familiei ca fiind căsătoria între femeie și bărbat. CCR nu s-a pronunțat decât asupra faptului că inițiativa întrunește condițiile impuse de Legea fundamentală pentru revizuire, fără a se pronunța pe fondul problemei sau asupra oportunității legii. Conform procedurii, inițiativa ar urma să intre în dezbaterea Parlamentului și, în cazul adoptării, să fie supusă și unui referendum național.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Nicușor Dan, apariție surpriză la Făgăraș. Ținuta în care a fost surprins președintele
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Carol al II-lea și capcana germană. De ce apropierea de Hitler nu a putut salva România