Prima pagină » Vremea » Cum va fi vremea în următoarele două zile, în țară și în București

Cum va fi vremea în următoarele două zile, în țară și în București

ANM a dat publicității prognoza meteo pentru joi și vineri, în țară și în București.

ÎN ȚARĂ ( joi): În vestul, nord-vestul și parțial centrul țării, vremea va fi în general instabilă și mai ales după-amiaza și seara vor fi înnorări accentuate și local averse, descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului. Cu totul izolat se vor cumula cantități de apă de peste 20…25 l/mp și vor fi posibile căderi de grindină. În restul teritoriului, vremea va fi în continuare călduroasă, cu cerul variabil, iar fenomenele asociate instabilității atmosferice vor fi pe spații mici, cu precădere în zonele montane.

Temperaturile maxime se vor încadra între 28 și 36 de grade, astfel încât în Câmpia Română local va fi caniculă și disconfort termic. Temperaturile minime se vor situa între 15 și 24 de grade, mai scăzute în depresiuni, spre 10 grade.

ÎN ȚARĂ (vineri): În vestul, centrul și nordul țării, precum și în zonele deluroase și montane, vremea va fi în general instabilă și se va răci, temporar înnorările vor fi accentuate și local se vor semnala averse, descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului. Pe spații mici se vor cumula cantități de apă însemnate și vor fi condiții de grindină. În restul teritoriului, cerul va fi variabil la senin, vântul va sufla slab și moderat, iar vremea călduroasă va persista și local va fi caniculă, cu precădere în Câmpia Română.

Temperaturile maxime se vor încadra în general între 26 și 35 de grade, iar cele minime între 15 și 24 de grade, ușor mai scăzute în depresiunile intramontane.

LA BUCUREȘTI (joi): Vremea călduroasă și disconfortul se vor menține, urmând ca după-amiaza temperatura aerului să urce până la 34…35 de grade, iar indicele temperatură-umezeală să atingă și să depășească ușor pragul critic de 80 de unități. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla în general slab. Minima termică va fi de 20…21 de grade, mai scăzută în zona preorășenească.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
PUTIN și Trump, convorbire de 90 de minute. Ce au discutat
Digi24
Putin l-a sunat pe Trump de Ziua Americii. Ce au vorbit cei doi timp de o oră și jumătate
Cancan.ro
Câți lei primește un profesor supraveghetor la Bacalaureat 2026, pe zi
Prosport.ro
Imagini unice: Gigi Becali, în șlapi, discută cu preoții cărora le-a dat un Bentley de peste 300.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Ne va distruge inteligența artificială? Ion Stoica, românul care controlează infrastructura AI globală, dărâmă mitul apocalipsei
Mediafax
TRUMP, în centrul atenției la summitul NATO. Ce STRATEGIE are Rutte
Click
Dieta care îl ține pe Leo Messi în formă la 39 de ani. Ce se găsește zilnic în farfuria lui și la ce alimente a renunțat
Digi24
„Marea barieră de foc” vs. „inima întunecată” a Eurasiei: Pe unde trece linia frontului în războiul pentru următoarea ordine mondială
Cancan.ro
Alertă la granița României! Avioanele de vânătoare au decolat de urgență
Ce se întâmplă doctore
Cum arată vila de lux în care locuiesc Adelina Pestrițu și Virgil Șteblea! Cum au văzut-o au și achiziționat-o: „Le are pe toate”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
O stație de autobuz în formă de sardină pusă pe frigăruie va costa 1,5 milioane de euro
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
De ce eșuează obiectivele și cum poate metoda unui om de știință să ne schimbe viața