Prima pagină » Știri » Câte tone de droguri a confiscat poliția în prima jumătate a anului

Câte tone de droguri a confiscat poliția în prima jumătate a anului

Câte tone de droguri a confiscat poliția în prima jumătate a anului
În primele șase luni ale acestui an, Poliția Română a confiscat aproape 3.000 de kilograme de droguri și 6.000 de comprimate stupefiante, iar la percheziții au fost descoperite 28 de culturi de droguri ilegale. Toate acestea în urma a peste 400 de acțiuni și aproape 1.000 de percheziții desfășurate, potrivit Mediafax.

Poliția Română, prin structurile de combatere a criminalității organizate, a descoperit, în primele șase luni ale acestui an, 28 de culturi ilegale de droguri (dintre care 19 în interiorul caselor sau apartamentelor) și a confiscat aproape 3 tone de droguri (2.844 kilograme), dintre care 2762 de kilograme erau droguri de mare risc; și 5.897 de comprimate stupefiante.

Confiscările au avut loc în urma a 403 acțiuni operative în domeniul combaterii traficului de droguri și 937 de percheziții domiciliare, în cadrul cărora au fost destructurate 41 de grupări infracționale organizate, a informat duminică biroul de presă al IGPR. În urma acestor acțiuni, 459 de persoane au fost reținute, iar față de 427 dintre acestea instanța a dispus arestarea preventivă. Totodată, 163 de persoane sunt cercetate sub control judiciar.

De asemenea, au fost instituite sechestre asiguratorii pe 1.47 milioane lei, 135.000 de euro, 8.700 de dolari, bunuri și mărfuri în valoare de 897.000 de lei, 15 arme de foc și 3.000 de cartușe. Valoare totală a măsurilor asigurătorii instituite este de 3.747.000 de lei.

O parte dintre operațiunile de combatere a traficului de droguri desfășurate de Poliția Română au fost în parteneriat cu autoritățile din Germania, Franța, Italia, Spania, Austria, Marea Britanie și Norvegia, precum și cu agențiile de aplicare a legii din Statele Unite ale Americii (FBI, DEA).

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Noua ordine din AUR. Ce ascunde, de fapt, promovarea tandemului Dungaciu-Peiu: „Creează impresia de specializare”
Mediafax
Uitați de păpuși și mașinuțe. Copiii ar trebui să se joace cu teluri și zdrobitoare de cartofi pentru a se dezvolta mai bine
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Viitorul digital al Volkswagen se decide în România. Ce se întâmplă în birourile din București și Iași
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Doar două sau trei cești de cafea sau ceai pe zi ar putea reduce riscul de demență