Prima pagină » Știri » Câți străini au fost expulzați în 2016 din România. Creștere cu 127% față de anul trecut

Câți străini au fost expulzați în 2016 din România. Creștere cu 127% față de anul trecut

Câți străini au fost expulzați în 2016 din România. Creștere cu 127% față de anul trecut
232 de cetățeni străini au fost expulzați din România în primele șapte luni ale anului, înregistrându-se astfel o creștere de peste 127% față de 2015, potrivit Inspectoratului General pentru Imigrări.

Pe parcursul celor șapte luni, au fost depistate 1.279 de persoane în situații ilegale. Pentru străinii care nu își justificau prezența pe teritoriul României, precum și cei care nu mai întruneau condițiile prevăzute de lege pentru acordarea sau prelungirea dreptului de ședere, polițiștii au emis 1.013 documente de părăsire a teritoriului țării noastre, se arată într-un comunicat de presă al Inspectoratului General pentru Imigrări.

O creștere semnificativă, de peste 127%, s-a înregistrat la returnarea sub escortă a străinilor de pe teritoriul țării noastre, fiind îndepărtate 232 de persoane. Principalele motive au fost tentativa/ trecerea frauduloasă a frontierei și nerespectarea deciziei de returnare.

Pentru 208 migranți, polițiștii au întocmit documentele necesare în vederea luării în custodie publică până la returnarea în țările de origine, în creștere cu 18% raportat la 2015.

Ca și alternativă la îndepărtarea forțată, 90 de persoane au optat pentru programul de repatriere voluntară umanitară și au părăsit țara noastră la o dată stabilită de comun acord cu Organizația Internațională pentru Migrație.

Polițiștii au sancționat contravențional 2.792 de cetățeni străini pentru nerespectarea legislației în domeniul migrației, cu 7% mai mulți decât anul trecut. Acestora li s-au aplicat amenzi în valoare totală de peste 700.000 de lei.

Au fost aprobate 457 de cereri de stabilire a domiciliului în România, majoritatea persoanelor provenind din Turcia, China și Siria. De asemenea, au fost emise 12.743 de permise de ședere temporară în ușoară scădere față de aceeași perioadă a anului trecut.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Deținerea unui smartphone la vârsta de 12 ani a fost asociată cu riscuri pentru sănătatea mintală și cea fizică