Prima pagină » Știri » Afacerist din Chile, bănuit că a delapidat sute de milioane de dolari, prins la cumpărături într-un mall din Brașov

Afacerist din Chile, bănuit că a delapidat sute de milioane de dolari, prins la cumpărături într-un mall din Brașov

Afacerist din Chile, bănuit că a delapidat sute de milioane de dolari, prins la cumpărături într-un mall din Brașov
Mai multe pe gandul.info

Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliției Județene Brașov, comisar șef Liviu Naghi, autoritățile judiciare din Santiago de Chile au emis pe numele chilianului Rafael Garay un mandat internațional de arestare pentru săvârșirea infracțiunii de deturnare de fonduri.

„Bărbatul, în vârstă de 41 de ani este bănuit că, în calitate de reprezentant al unei companii, ar fi deturnat suma de 76 milioane pesos chilieni (aproximativ 105.000 euro), bani investiți de mai multe persoane”, a spus Naghi.

Sumele care se vehiculează însă în presa din Chile, apărute în urma denunțurilor mai multor companii care ar fost păcălite de Rafael Garay, ajung de la 100 de milioane de dolari pană la 2 miliarde de dolari.

Vineri seara, polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Brașov l-au prins pe milionarul fugar într-un mall din municipiul Brașov. El a fost condus de polițiști la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Brașov, care a dispus reținerea lui pentru 24 de ore.

Chilianul a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Brașov, iar sâmbătă, la ora 13.00, a fost prezentat Curții de Apel Brașov.

După mai multe ore de audieri, judecătorii Curții de Apel Brașov au dispus arestarea lui Garay Pita Rafael Eduardo la domiciliu pentru 20 de zile, și anume la o locuință din Brașov, de pe strada Avram Iancu, pe care acesta a închiriat-o.

„Judecătorii au rămas în pronunțare, iar la ora 16.00, au decis ca bărbatul să fie arestat la domiciliu pentru 20 de zile, timp în care autoritățile chiliene să poată face o cerere de arestare în vederea extrădării. Noi am contestat decizia și am cerut arestarea lui deoarece am mai avut un caz similar cu un italian care a fost arestat la domiciliu și a fugit, iar apoi ne-a luat ceva timp ca să îl prindem din nou”, a spus procurorul șef Ramona Diaconu, din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Brașov.

Autoritățile din Santiago, Chile, au emis mandat de arestare pe numele lui Garay Pita Rafael Eduardo pe data de 23 septembrie 2016, iar pe 15 noiembrie a fost dat în urmărire internațională de către Oficiul Central Național Interpol din Chile. După doar trei zile, bărbatul a fost prins pe o terasă dintr-un mall din Brașov.

Potrivit presei chiliene, celebrul miliardar ar fi fugit cu sute de milioane de dolari, bani care ar fi aparținut unor investitori.

După ce pe numele lui a fost emis mandat de arestare, autoritățile chiliene au primit informații că miliardarul fugar s-ar afla în Franța, Thailanda sau Olanda, însă la sfârșitul lunii septembrie a fost depistat după ce ar fi depus o cerere pentru căsătorie cu o româncă la Ambasada Republicii Chile din București.

Presa chiliană mai notează că miliardarul ar fi anunțat, în iunie, că suferă de cancer la creier și că va închide compania pentru a urma un tratament. El a mai spus că investitorii își vor recupera banii de la o anumită bancă, însă aceștia au aflat că Garay nu are, de fapt, niciun cont la banca respectivă.

De asemenea, potrivit unor surse, miliardarul chilian ar fi cerut azil politic în România pe motiv că ar fi persecutat politic, din cauza fiului președintelui chilian.

Procurorul șef al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Brașov, Ramona Diaconu, a spus că miliardarul nu a spus nimic în sala de judecată despre vreo boală și că nu a depus niciun document medical în acest sens. Chilianul nu a menționat nimic nici despre cererea de azil politic în fața judecătorilor, potrivit sursei citate.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Scandalul dronei de lângă Neptun Deep: Miruță explică haosul și ERORILE de comunicare
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Apartament de 19.000 de lei, scos la licitație de ANAF. Prețul a fost redus la jumătate
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Liderul din UK lăudat de Simion vrea să taie ajutoarele pentru românii din Regat. „Susținătorii AUR nu-și dau seama de adevăratul pericol”
Mediafax
Barbie și Ken s-au ÎNGRĂȘAT în ultimii 30 de ani! Cum s-au schimbat celebrele păpuși odată cu oamenii
Click
Ioana Tufaru, de urgență pe mâinile medicilor. Vedeta a ajuns în sala de operație: „Aveam dureri mari”
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Marian Godina a demisionat din Poliție. Care e motivul și ce va face în continuare
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
Un gândac vechi de 100 de milioane de ani nu seamănă cu niciun alt animal viu sau dispărut