Prima pagină » Magazin » Cum a aflat fiica unuia dintre cei mai bogați oameni din lume că tatăl ei este bogat: „Nu am știut până la 20 de ani”

Cum a aflat fiica unuia dintre cei mai bogați oameni din lume că tatăl ei este bogat: „Nu am știut până la 20 de ani”

Magazin
Cum a aflat fiica unuia dintre cei mai bogați oameni din lume că tatăl ei este bogat:
Susan Bufett nu a știut că tatăl ei, miliardarul Warren Buffett, este bogat până când a împlinit 20 de ani, potrivit unui articol publicat de Business Insider.

„Nu am știut de averea tatălui meu decât după ce am terminat liceul și plecasem din Omaha”, spune Susan. „Am văzut la un moment dat un articol în Wall Street Journal – cred că aveam 22-23 de ani atunci. Acela a fost momentul în care mi-am dat seama că se întâmplă mai multe lucruri de cât știam eu”, povestește ea. 

Susan Buffett a fondat Sherwood Foundation, o organizație dedicată evenimentelor de caritate pentru copii. Ea a făcut dezvăluiri referitoare la copilăria ei într-un documentar despre Warren Bufett realizat de HBO – „Becoming Warren Buffett”, scrie Business Magazin.

În documentar, Susan oferă detalii intime despre părinții ei, despre copilăria în casa familiei din Omaha (Nebraska) și despre motivele care l-au determinat pe tatăl ei să doneze o mare parte din avere cauzelor umanitare.

Ea a crescut în condiții modeste, în pofida averii familiei, despre care a aflat prin intermediul articolului Wall Street Journal. „Când creșteam, nu a avut prea mulți bani și nici nu era faimos”, explică Susan Buffett. „Nu am văzut nimic neobișnuit în modul în care se desfășurau lucrurile în casa noastră. Mergea la birou în fiecare dimineață, sosea acasă și cina cu noi în fiecare seară. Traiul nostru nu avea nimic ieșit din comun. Am locuit într-o casă pe caracteristică persoanelor din pătura de sus a clasei de mijloc”, povestește Susan Buffeett. Warren Buffett locuiește în continuare în aceeași casă.

Bănuielile lui Susan referitoare la averea pe care o aveau de fapt au început după o vizită primită de tatăl său. Adam Smith, care a scris „Supermoney”, o carte despre industria financiară, bătuse la ușa lor.

„Cred că eram în ultimul an de liceu atunci; Adam Smith venise să viziteze casa noastră din Omaha. Îmi amintesc că imediat după ce am auzit numele cărții am avut suspiciuni, dar nu cred că am vorbit despre asta la momentul respectiv.”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Poate Maia va deveni într-o zi președinta României”. Maia Sandu, întrebată din nou despre unirea Republicii Moldova cu România
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în Italia. Șoferul a înjunghiat un trecător care a încercat să-l oprească
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Cu ce sumă amețitoare se vinde fostul local al actorului Florin Călinescu: „Aici găseai cei mai buni papanași din București”. De ce a renunțat la afacere
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce muzica agresivă îi calmează pe unii oameni. Ce spun psihologii despre metal, furie și anxietate