Prima pagină » Știri externe » Ce scrie presa internațională despre cele mai mari proteste care au avut loc în România de la căderea comunismului

Ce scrie presa internațională despre cele mai mari proteste care au avut loc în România de la căderea comunismului

Ce scrie presa internațională despre cele mai mari proteste care au avut loc în România de la căderea comunismului
Cel puțin 200.000 de persoane au ieșit pe străzile din București și alte orașe, pentru a protesta față de adoptarea proiectului de lege privind grațierea și ordonanța pentru modificarea Codurilor Penale, în cea mai mare mobilizare din 1989 și până acum, potrivit presei internaționale.

Protestele din România nu au rămas neobservate de presa occidentală, o serie de publicații internaționale scriind ample articole despre acestea.

„În București, capitala României, a avut loc unul dintre cele mai mai proteste anti-guvernamentale după aprobarea unui decret care ar putea elibera din închisoare zeci de oficiali”, informează BBC News.

„Lupta împotriva corupției trebuie să continue, nu să fie anulată. Urmărim ultimele evenimente din România cu mare îngrijorare”, a declarat Jean-Claude Juncker, președintele Comisiei Europene, citat de BBC.

„Este o manifestare incredibilă a dezamăgirii acestor oameni care simt că au fost înșelați. Ei au fost înșelați de Guvern. Guvernul socialist a venit la putere în urmă cu o lună și a reușit să scoată pe străzi 100.000 de persoane împotriva sa, într-o măsură fără precedent”, conform site-ului Euronews, ce-l citează pe Lucian Mîndruță, un jurnalist român.

„Miercuri, ambasadele din Germania, Statele Unite, Canada, Franța, Olanda și Belgia au emis o declarație comună prin care condamnă noile măsuri ce „subminează progresul statului de drept și lupta împotriva corupției din ultimii zece ani. Ambasadele au comunicat că Guvernul ar trebui să „abroge acest curs inutil”, scrie Deutsche Welle.

„Protestatarii din București condamnă o decizie guvernamentală de a decriminaliza infracțiuni de proastă administrare, într-una dintre cele mai mari demonstrații de la revoluția din 1989”, adaugă Euronews.

„Doi ofițeri de poliție au fost răniți în urma ciocnirilor violente și cel puțin o altă persoană. Poliția a folosit gaze lacrimogene împotriva protestatarilor, după ce unii dintre aceștia au aruncat cu petarde și fumigene în responsabilii cu aplicarea legii „, potrivit agenției de știri Sputnik.

„După marți noaptea, Guvernul s-a abținut de la declarații, dar miercuri ministrul Justiției, Florin Iordache, a scris pe Facebook că nu este „nimic secret, ilegal sau imoral” în privința decretului de urgență. (Administrația de la, not. red.) București a declarat că pune în linie legislația cu constituția. Dar criticii spun că principalul beneficiar (al decretului, not. red.) este liderul PSD, Liviu Dragnea, care în prezent se află în proces pentru potențial abuz de putere, precum și alții politicieni de stânga”, scrie France 24.

„Cel puțin 200.000 de protestatari, potrivit estimărilor presei, au înfruntat temperaturi sub zero grade Celsius pentru a protesta, unii dintre aceștia strigând: „Hoților!” și „Demisia!”, la o zi după ce Guvernul a aprobat o ordonanță de urgență”, adaugă France 24.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce nu se ieftinește benzina, deși petrolul s-a prăbușit? Explicația care îi va ENERVA pe șoferi
Digi24
Cât de mulțumit a fost ministrul Radu Miruță de răspunsul Ucrainei privind drona explodată la Constanța. „Este absolut legitim”
Cancan.ro
Alertă meteo de ultimă oră! Furtuni, grindină și vijelii în mai multe județe din România
Prosport.ro
Mayra, fiica lui Ilie Dumitrescu, poze fără inhibiții la 20 de ani! Apariția cu care a întors toate privirile
Adevarul
Drumul Regelui, noua șosea din Munții Zarandului. De la bârlogul haiducilor lui Față Neagră la casa lui Arsenie Boca și Vața Băi
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Zodiile care se vor bucura de succes pe toate planurile până pe 9 iulie. Nativul care se află în centrul atenției și atrage toate oportunitățile
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Cel mai ieftin oraș din România. O garsonieră costă 7.500€ acum, în luna iulie 2026
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! Cântăreața a trecut printr-o transformare uluitoare din cauza operațiilor estetice
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Oltcit, relansat la Craiova sub umbrela Ford? Cum ar putea arăta și ce dotări ar avea, în 2026, noua mașină românească
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
O terapie surprinzătoare îi ajută pe oameni să nu se mai teamă de eșec