Prima pagină » Știri externe » Ce îi deranjează cel mai mult pe bulgari la românii care vin în vacanță. „Stațiunile noastre nu au fost construite pentru așa ceva”

Ce îi deranjează cel mai mult pe bulgari la românii care vin în vacanță. „Stațiunile noastre nu au fost construite pentru așa ceva”

Ce îi deranjează cel mai mult pe bulgari la românii care vin în vacanță.
Bulgarii recunosc că nu sunt pregătiți pentru un număr așa de mare de turiști români. Autoritățile din țara vecină au recunoscut acest lucru, în cadrul forumului de turism româno-bulgar care a avut loc joi, la București. Motivul? Infrastructura proastă și numărul tot mai mare de români care merg în vacanță cu mașinile.

Ca și noi, bulgarii au moștenit o infrastructură rutieră care acum nu se mai adaptează cerințelor numărului mare de turiști.

„Problema pentru noi în legătură cu românii este că vin cu mașina în stațiunile noastre de pe litoral, în condițiile în care acestea au fost construite pentru un turism făcut cu avionul. Iar acum, cu valurile de români care ne vizitează în fiecare an, noi nu suntem pregătiți să îi întâmpinăm. Avem planuri în acest domeniu pentru construirea unor parcări mai mari și mai multe”, a declarat Tihomir Patarinski, manager al Centrului de Informare Turistică al Primăriei Varna, scrie bm.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Crin Antonescu: ⁠Unde ați fost, Ciucu și Bolojan, când PNL „lingea clanțe” la Cotroceni?
Digi24
„Copilul diavolului” în lumea interlopilor: Povestea singurei femei care a fost acceptată în yakuza, mult temuta mafie din Japonia
Cancan.ro
Antena 1 l-a sancționat pe Gabi Tamaș pentru derapajele repetate. Adi Vasile a făcut anunțul
Prosport.ro
FOTO. Ce imagini! Fiica lui Marius Șumudică a încins internetul cu o ținută provocatoare
Adevarul
„Nebunia progresează”. Moment de neputință la Kremlin: Putin a fost pus în dificultate în fața ofițerilor săi
Mediafax
Un important lider european își taie salariul la jumătate
Click
Horoscop luni, 25 mai. Leii au parte de experiențe noi, iar Vărsătorii își asumă riscuri
Digi24
„Ceasul ticăie pentru Putin. Mai are 5 luni”. Avertismentul șefului serviciilor secrete estoniene privind pierderile uriașe ale Rusiei
Cancan.ro
Antena 1 a difuzat imaginile groazei! Ce i-a făcut Tamaș colegei Bianca? A înjurat ca la ușa cortului, a început să rupă scaunele, le-a aruncat în foc și..
Ce se întâmplă doctore
Secretul lui Heidi Klum să ardă mai multe calorii, fără să meargă la sală. Cum se menține modelul la 52 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Drumul Expres Galați – Brăila se strică înainte de a fi deschis circulației
Descopera.ro
Marea Piramidă din Giza are sistem anti-cutremur! Cum e posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Diplomatul care a apărat România încă de pe băncile facultății: „Recunoașteți că n-ați auzit niciodată de Banat, până când nu l-a inventat Iorga?”