Prima pagină » Magazin » Premieră medicală. Ce tratament a primit un copil care suferă de epilepsie

Premieră medicală. Ce tratament a primit un copil care suferă de epilepsie

Premieră medicală. Ce tratament a primit un copil care suferă de epilepsie
Un copil de 11 care suferă de epilepsie va urma un tratament cu marijuana medicinală. Acesta este primul caz de acest gen din Marea Britanie.

Billy are 11 ani  și suferă de epilepsie, iar părinții lui au facut totul pentru ca el să ducă o viață normală. Ba mai mult, au  căutat un răspuns la boala lui și în SUA, iar medicii din Los Angeles i-au prescris un tratament cu canabis., care în Anglia este interzis, conform Telegraph.

Băiatul a revenit în Marea Britanie, a terminat tratamentul, dar crizele au reapărut.  Boala îl impiedica însă să mai călătorească în America . În disperare de cauză, mama sa, Charlotte , a alergat cu el la cel mai apropiat dispensar. Dr Brendan a înțeles că se confruntă cu un caz unic și a ales să îi prescrie copilului uleiul CBD, un derivat al cannabisului, care conține limita maximă de cannabidiol pe care medicii îl pot administra. Acest tratament nu conține tetrahydrocannabinol,  componenta psihotică a canabisului, care  este ilegală în Marea Britanie.

,,Este un pas mare înainte. Acest tratament alternativ a dat rezultate în cazul lui Billy””, a spus Charlotte , care are 49 de și și-a dedicat întreaga viață creșterii fiului său.

Acest tratament poate reprezenta o salvare și pentru alți pacienți, care cred în beneficiile marijuanei medicinale. Într-un astfel de caz, medicul trebuie să dea o prescripție specială, iar „uleiul să fie fabricat sau importat la comandă.

,,E minunat că Billy a putut fi ajutat în acest fel. Nu avem niciun motiv să refuzăm și altor oameni accesul la un tratament care se poate dovedi eficient. Există numeroase dovezi, în special în cazurile care implică durere, că acest canabis medical poate fi extrem de puternic și eficient””, a spus  Norman Lamb, Purtatorul de Cuvânt al Partidului Liberal Democrat pe probleme de sănătate.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Cu cât a fost amendată o persoană care a trezit cu sirena unui vapor un urs polar care dormea într-un arhipelag norvegian
Cancan.ro
Cristian Boureanu a comis-o din nou! A condus o puștoaică acasă, iar la final s-a lăsat cu scandal
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
Expert spaniol în longevitate: „Nu aș recomanda aceste trei fructe nici celui mai mare dușman al meu”
Click
Ce l-a scos din sărite pe un turist aflat pe litoralul românesc: „Efectiv jur că sunt momente în care simt că nu mai pot”
Digi24
De ce a lipsit Nicușor Dan de la ceremoniile de Ziua Marinei. Explicațiile consilierului prezidențial Eugen Tomac
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Bianca Drăgușanu când a apărut prima dată la tv, la emisiunea „Din Dragoste”. Nu avea nicio operație estetică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Simone Tempestini, aproape de PODIUMUL european la raliuri! Cum s-a descurcat românul în Raliul Cehiei?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Câinii pot distinge între frica și tristețea stăpânilor, indică un studiu RMN