Prima pagină » Știri » Avionul „Marea Unire”, „botezat” cu tunuri de apă pe Aeroportul Băneasa

Avionul „Marea Unire”, „botezat” cu tunuri de apă pe Aeroportul Băneasa

Galerie Foto 4
A doua aeronavă Boeing 737-800, numită „Marea Unire", a intrat în flota Tarom, fiind prezentată, miercuri, în fața ministrului Transporturilor, pe Aeroportul Internațional București - Băneasa - Aurel Vlaicu.

Avionul „Marea Unire” a fost botezat cu tunuri de apă, așa cum e tradiția, pe aeroportul Băneasa.

„Prin cele două aeronave, practic, va crește și capacitatea de transport cu peste 20% a companiei Tarom. Deja suntem în discuții pentru achiziționarea de long curier și cei din cadrul companiei lucrează deja la obținerea sloturile pentru deschiderea rutelor cu statele unite și China”, a declarat Răzvan Cuc, ministrul Transportuilor.

Acesta a mai afirmat că din punct de vedere economic, Tarom se relansează. „Prognoza economică pentru Tarom este ca la sfârșitul anului sa închidă pe zero, nici o pierdere”.

Ministrul Transporturilor a semnat în urmă cu două săptămâni contractul de achiziție a două aeronave Boeing 737-800 New Generation pentru flota Tarom.

Avioanele au fost cumpărate în leasing pe o perioadă de 10 ani, iar capacitatea lor este de 189 de locuri. Decizia de cumpărare a venit după ce două Airbus A310 au fost scoase din flota Tarom în cursul anului trecut.

„Am înțeles că exista o înțelegere să fie predate ca și avans pentru noile avioane. Nu vreau ca aceste avioane să plece din flota companiei decât la valoare contabilă din cadrul companiei și nu la valoare stabilită în urma unei estimări”, a afirmat, miercuri, ministrul Cuc.

În urmă cu o săptămână, avionul Boeing 737-800, numit „Sarmizegetusa”, a fost prezentat oficialităților.

Flota Tarom are, în prezent, 23 de aeronave, doua închiriate și 21 de avioane proprii. Compania Națională de Transporturi Aeriene Române TAROM a fost înființată în 1954 și își desfășoară activitatea sub autoritatea Ministerului Transporturilor. Din iunie 2010 este membră a Alianței SkyTeam, din 1993 membră a Asociației Internaționale a Transportatorilor Aerieni (IATA), iar din 2000 este membră a Asociației Companiilor Aeriene Europene (AEA).

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Se schiază de sâmbătă la Transalpina pe două pârtii din golul alpin
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Căsătorie forțată în familia Cioabă? / O minoră a adus pe lume un copil după o logodnă controversată / Fratele regelui Cioabă, cercetat penal
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Mitul medieval care ascunde una dintre cele mai profunde teorii despre sufletul uman