Prima pagină » Știri » România cumpără sute de transportoare blindate Piranha 5. Afacerea din care va câștiga și economia românească

România cumpără sute de transportoare blindate Piranha 5. Afacerea din care va câștiga și economia românească

România cumpără sute de transportoare blindate Piranha 5. Afacerea din care va câștiga și economia românească
Mai multe pe gandul.info

Programul prevede atât achiziția blindatelor și a derivatelor, cât și suportul logistic de către compania General Dynamics European Land Systems – Mowag GmbH. „Acordul de furnizare se face luând în considerarea calitatea de parte în documentele de cooperare cu firma GDELS a Companiei Naționale ROMARM S.A.- Filiala Uzina Mecanică București S.A., unde se vor integra și produce 197 de transportoare”, precizează Ministerul Apărării Naționale.

Ca motivare a achiziției este invocat actualul context geopolitic din regiunea extinsă a Mării Negre, cât și de termenele asumate privind realizarea capacității operaționale complete de către Brigada Multinațională de la Craiova.

Transportorul blindat pentru trupe 8×8 constituie un mijloc de transport al grupei de infanterie, precum și al structurilor de sprijin, absolut necesar pentru îndeplinirea misiunilor specifice de către Forțele Terestre Române. Acest vehicul asigură o mobilitate sporită și o protecție corespunzătoare personalului îmbarcat pe timpul executării misiunilor specifice, în orice zonă de relief, indiferent de timp, anotimp sau condiții meteorologice.

„Tehnica de luptă pe roți aflată în prezent în dotare este de generație veche, fiind depășită atât din punct de vedere tehnologic, cât și din punct de vedere al caracteristicilor tehnico-tactice, cum ar fi viteza de deplasare, mobilitatea în medii diferite, protecția personalului, posibilitățile de observare, orientare, comunicații etc.”, precizează MApN.

Acordul de colaborare între Ministerul Economiei și producătorul american de armament General Dynamics a fosrt semnat pe 10 octombrie, în prezența premierului Mihai Tudose, acordul vizând producerea și livrarea de vehicule blindate Piranha 5. „Premierul Mihai Tudose a participat astăzi la ceremonia de semnare a Memorandumului de înțelegere și Acordului de colaborare între Ministerul Economiei și Romarm, prin Uzina Mecanică București, și compania americană General Dynamics, care deține uzina producătorului elvețian de transportoare blindate Mowag”, transmitea Guvernul.

Alături de premier, au fost prezenți și vicepremierul Ion Marcel Ciolacu, ministrul economiei, Gheorghe Șimon, ministrul apărării naționale, Mihai-Viorel Fifor, și ambasadorul Statelor Unite în România, Hans Klemm. „Memorandumul de înțelegere semnat astăzi stabilește liniile directoare preliminare ale cooperării, precum și acțiunile viitoare ce au drept scop constituirea unei societăți mixte între Uzina Mecanică București și compania General Dynamics, care să producă vehicule blindate pentru Armata României. În cadrul viitoarei societăți, Uzina Mecanică București va participa cu active constând în linii de fabricație și personal angajat, care va urma cursuri de perfecționare la sediul companiei americane. General Dynamics va participa la acest joint venture cu investiții în modernizarea capacităților de producție și integrarea producției de vehicule blindate”, preciza sursa citată.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O parte din cabluri au cedat. Momentele tensionate din timpul scufundării barjelor care au salvat Reactorul 2 de la Cernavodă
Digi24
Drona care a explodat în Bulgaria, aproape de România, a fost identificată. Ce arată analiza preliminară a epavei
Cancan.ro
Marco Verratti, dezbrăcat de o dansatoare într-un club exclusivist din Mykonos. Campionul italian a cedat complet în fața ispitei!
Prosport.ro
FOTO. Irina Deleanu, imagini incendiare: „Îmi place să fiu cât mai naturală”
Adevarul
SURSE Noile condiții puse de Bolojan pentru a vota un guvern
Mediafax
Eugen Tomac, despre criza guvernamentală: Președintele este pregătit să desemneze mâine un candidat
Click
Fost șef al Investigațiilor Criminale, dispărut de două zile! Poliția îl caută în Deva: „L-ați văzut?”
Digi24
Devin oamenii mai puțin inteligenți? Ce este „efectul Flynn invers” și de ce îi îngrijorează pe cercetători
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o toamnă cum nu prea a mai fost, în România. Ce se întâmplă în septembrie, octombrie și noiembrie 2026, în București. Pe ce dată ninge
Ce se întâmplă doctore
Alina Pușcău, mărturisire sfâșietoare înainte de operație. A fost diagnosticată cu cancer la sân în metastază: „Este singurul tratament care o să mă ajute să îmi salvez viața”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ce se întâmplă dacă trebuie să fugi cu Tesla în timp ce încarcă? Un atac armat reaprinde discuția
Descopera.ro
Este adevărat că inteligența oamenilor scade?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Cum ar putea fi apa de ploaie o armă secretă în lupta cu temperaturile extreme?