Prima pagină » Magazin » Mark Zuckerberg, criticat de un fost mentor: „Ar trebui să răspundă în fața Congresului”

Mark Zuckerberg, criticat de un fost mentor: „Ar trebui să răspundă în fața Congresului”

Mark Zuckerberg, criticat de un fost mentor: „Ar trebui să răspundă în fața Congresului
Mai multe detalii pe gândul.info

McNamee a scris o serie de articole pentru The Washington Monthly, The Washington Post și The Guardian, în decursul unei săptămâni, acuzând Facebook că a ignorat „actorii negativi” care au manipulat platforma de socializare.

McNamee a declarat că Mark Zuckerberg ar trebui să răspundă în fața Congresului american, pentru a justifica „refuzul Facebook de asumare a responsabilității”.

Acesta a scris în The Washington Monthly că a semnalat informațiile false în timpul alegerilor prezidențiale din 2017, dar Facebook nu a luat măsuri.

„Platforma a fost exploatată de mai mulți actori negativi, inclusiv suporteri ai extremismului, dar administrația susține că Facebook nu este responsabilă”, a scris fostul mentor al lui Zuckerberg. „Am avertizat că utilizatorii Facebook nu vor fi mereu de acord cu mine. Există riscul ca brandul să devină toxic”.

În intervenția sa din The Washington Post, McNamee a scris că Facebook „a fost perfectă pentru a deveni instrument pentru actorii nocivi” și utilizatorii se pot aștepta la și mai multe fake news și manipulări, mai ales în preajma alegerilor.

„Aceleași instrumente care au transformat Facebook într-o dependență pentru utilizatori și au ajutat advertiserii sunt periculoase în mâinile actorilor negativi.

Datorită automatizării, Facebook nu poate preveni acțiunile nocive. Acestea se vor repeta, până când Facebook va lua măsuri agresive. Problema nu poate fi rezolvată prin recrutarea unor colaboratori, care să revizuiască mesajele problematice. Compania trebuie să-și schimbe prioritățile algoritmilor și să-și remodeleze modelul de afaceri”, a mai scris McNamee.

Facebook a fost criticată pentru „suportul tehnic” oferit rușilor, care ar fi manipulat astfel rezultatele alegerilor prezidențiale din SUA. Dovezile au arătat că unele conturi asociate Rusiei au dorit să exploateze tensiunile rasiale din SUA și au transformat Facebook într-o unealtă de propagandă.

În 21 septembrie 2017, Zuckerberg a declarat într-o conferință video live: „Îmi pasă foarte mult de procesul democratic și de protejarea integrității sale. Nu vreau ca nimeni să folosească instrumentele noastre pentru a submina democrația”.

Recent, Facebook a anunțat că va reprograma algoritmii fluxului de știri, pentru a prioritiza mesajele de la prieteni, în detrimentul celor de la companii și instituții media. „Avem o responsabilitate pentru a ne asigura că serviciile noastre nu sunt doar distractive, ci și potrivit pentru oameni”, a declarat Zuckerberg într-un mesaj.

Potrivit versiunii lui McNamme de desfășurare a șirului de evenimente, el a primit un telefon de la un șef al Facebook, Chris Ziegler, în 2006. Ziegler spera ca McNamee, un investitor experimentat și neutru, să-l sfătuiască pe tânărul Mark Zuckerberg, cu privire la vânzarea Facebook.

McNamee s-a întâlnit cu Zuckerberg și l-a sfătuit să nu vândă compania. „Eram convins că Mark a creat o platformă revoluționară, care va depăși Google”, a scris McNamee.

A urmat apoi „cea mai dureroasă tăcere din cariera mea profesională”, a mărturisit McNamee.

La acea vreme, Yahoo dorea să cumpere Facebook cu un miliard de dolari. Chiar dacă a fost sfătuit să vândă compania, Zuckerberg a ținut cont de sfatul lui McNamee. Acesta din urmă a devenit mentorul financiar al lui Zuckerberg și a investit în Facebook prin firma Elevation Partners, fondată alături de Bono, solistul trupei U2, scrie Business Insider.

Recomandarea video

Mediafax
Viktor Orban numește care este adevărata amenințare pentru Ungaria: „O sursă de pericol iminent”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Prințul William îl voia pe Andrew alungat din familia regală „înainte ca situația să se agraveze”, după interviul despre relația acestuia cu Epstein
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Cercetătorii au aflat de ce mătasea și pânza de păianjen sunt atât de rezistente și flexibile