Prima pagină » Știri » Cum vrea ministrul Sănătății să rezolve criza de imunoglobulină. Pintea: 200 de fiole pentru copii vor ajunge în țară la începutul lunii martie

Cum vrea ministrul Sănătății să rezolve criza de imunoglobulină. Pintea: 200 de fiole pentru copii vor ajunge în țară la începutul lunii martie

Cum vrea ministrul Sănătății să rezolve criza de imunoglobulină. Pintea: 200 de fiole pentru copii vor ajunge în țară la începutul lunii martie
Detalii pe Gândul.

„Urmează să intre cantități noi în țară pe baza unor promisiuni ferme. Dar până când nu văd intrate medicamentele, nu pot să spun că acest lucru mă încântă. În fiecare zi ținem legătura cu cei care trebuie să facă acest lucru și îi presăm să își respecte contractele, contracte care deja există. Urmează să intre în țară 200 de fiole dintr-un produs cu administrare subcutanată pentru copii la începutul lunii martie, iar livrările celelalte sper să decurgă conform contractelor. Asta cel puțin ne-au asigurat distribuitorii”, a declarat Sorina Pintea, în cadrul unei conferințe.

Secretarul de stat din ministerul Sănătății, Cristian Grasu, a explicat, la sfârșitul săptămânii trecute, că după suspendarea taxei clawback pentru imunoglobulină, mai mulți producători și-au arătat intereseul de a reintra pe piața din România.

„Guvernul României și-a asumat o decizie (eliminarea taxei clawback- n.r) importantă cu rezultate imediate, cu impact imediat și acest lucru se observă în zilele acestea. Deja au început să apară producători care să solicite reînscrierea pe piața din România. Unul dintre ei este deja în faza faza avansată de obținere a prețului, ceea ce înseamnă că săptămâna viitoare putem negocia un nou contract. Încet, încet, criza se îndreaptă către o rezolvare după o decizie curajoasă luată de Guvern. A fost o decizie foarte grea”, a declarat, vineri, Cristian Grasu, în cadrul unui workshop având ca temă de discuție lipsa imunoglobulinei.

Secretarul de stat a precizat că urmează să se poarte discuții în legătură cu cantitatea necesară de imunoglobulină pentru un an.

„Vom avea o negociere pentru o cantitate pe care ne-o dorim cât mai apropiată de nevoile pe care le-am centralizat pe toată țara. Sunt în jur de 130 de kilograme de imunoglobulină care ar fi necesară pe an, pe toată țara. În momentul de față cu acest singur contract care există, cantitatea este sub jumătate. Din fericire, vom avea și o diversificare a formei de administrare, în sensul că vom putea avea și imunoglobulină care se administrează subcutanat”, a adăugat Grasu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Crin Antonescu spune că Alexandru Nazare ar trebui să fie următorul premier: „E singura soluție”
Digi24
Drona care a explodat în Bulgaria, aproape de România, a fost identificată. Ce arată analiza preliminară a epavei
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o toamnă cum nu prea a mai fost, în România. Ce se întâmplă în septembrie, octombrie și noiembrie 2026, în București. Pe ce dată ninge
Prosport.ro
FOTO. Irina Deleanu, imagini incendiare: „Îmi place să fiu cât mai naturală”
Adevarul
Satul din Europa desemnat „cel mai frumos din lume” a ajuns să încaseze zeci de mii de euro din amenzi pentru parcare. De ce s-au săturat localnicii de turiști
Mediafax
Buruiana pe care ar trebui să o ții departe de grădină cu orice preț și cum previi apariția ei
Click
O femeie din România a pierdut zeci de mii de euro după ce a primit un mesaj pe WhatsApp. A crezut că va moșteni 175.000 de euro din Franța
Digi24
Devin oamenii mai puțin inteligenți? Ce este „efectul Flynn invers” și de ce îi îngrijorează pe cercetători
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Alina Pușcău, mărturisire sfâșietoare înainte de operație. A fost diagnosticată cu cancer la sân în metastază: „Este singurul tratament care o să mă ajute să îmi salvez viața”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ce se întâmplă dacă trebuie să fugi cu Tesla în timp ce încarcă? Un atac armat reaprinde discuția
Descopera.ro
Este adevărat că inteligența oamenilor scade?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Lumea rămâne fără nisip de râu. De ce este aceasta o problemă?