Prima pagină » Economic » Ce sumă atinge cea mai mare pensie specială la Cluj: La sfârșitul anului trecut figurau 223 de persoane beneficiare

Ce sumă atinge cea mai mare pensie specială la Cluj: La sfârșitul anului trecut figurau 223 de persoane beneficiare

Ce sumă atinge cea mai mare pensie specială la Cluj: La sfârșitul anului trecut figurau 223 de persoane beneficiare
Detalii în articol

Reprezentanții CJP Cluj au declarat, miercuri, corespondentului MEDIAFAX că, în total, cuantumul pensiilor speciale plătite în luna decembrie 2017 la nivelul județului a fost de peste 2,1 milioane de lei.

„La sfârșitul anului trecut figurau în plată 223 de persoane, beneficiare de pensie de serviciu (pensie specială – n.r.) – magistrați, personal aeronautic civil navigant profesionist din aviația civilă din România, membrii corpului diplomatic și consular al României, parlamentari, personal auxiliar de specialitate al instanțelor judecătorești și parchetelor, consilieri și auditori ai Curții de Conturi, ca titulari sau urmași ai acestora. Cuantumul total al acestor pensii de serviciu plătite în luna decembrie 2017 a fost de peste 2,1 milioane de lei, din care 414.352 de lei achitate din Bugetul Asigurărilor Sociale de Stat, iar restul de 1.714.397 de lei din Bugetul de Stat. Cea mai mare pensie de serviciu este de 28.004 lei pe lună, stabilită în temeiul Legii nr. 303/ 2004 privind Statutul judecătorilor și procurorilor”, au spus sursele citate.

Potrivit reprezentanților CJP Cluj, plata pensiilor de serviciu se realizează atât din Bugetul Asigurărilor Sociale de Stat, cât și din Bugetul de Stat.

„Astfel, pentru partea din pensie aferentă sistemului public de pensii, calculată pe baza punctajului mediu anual, plata se realizează din Bugetul Asigurărilor Sociale de Stat, iar diferența dintre pensia de serviciu și pensia aferentă din sistemul public de pensii se realizează din Bugetul de Stat”, au explicat oficialii Casei Județene de Pensii Cluj.

Comisia pentru muncă, familie și protecție socială din Senat a dat, la sfârșitul lunii februarie, un raport de respingere propunerii legislative pentru abrogarea pensiilor speciale, inițiată de parlamentarii USR.

Potrivit expunerii de motive a proiectului, numărul celor care beneficiază de pensii de serviciu instituite prin legi speciale este de 184.000 de persoane, iar bugetul total pentru aceste pensii speciale a fost de 6.6 miliarde de lei în 2017.

„Pensiile speciale ale civililor și militarilor au costat bugetul de stat peste 3 miliarde de lei în prima jumătate a anului 2017. Dintre acestea, 8.668 sunt pensionari civili beneficiari de pensii de serviciu (diplomați, magistrați, grefieri, funcționari publici parlamentari, personal aeronautic, auditori – Curtea de Conturi). Din restul de 175.000 de pensionari, la data de 21/08/2017, erau 76.000 de militari, restul fiind pensionari din structurile MAI și altele asimilate. Regimul pensiilor special nu respectă principiul contributivității, distorsionând astfel funcționarea sistemului de pensii, în timp ce resursele bugetare sunt limitate”, se arată în documentul citat.

De asemenea, inițiatorii propun ca de la abrogarea pensiilor speciale să fie exceptate pensiile militare de stat și pensiile magistraților.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Percheziții DNA la Autoritatea Rutieră Română. În vizor, directorul general al instituției
Digi24
Trump ia la țintă Franța și Marea Britanie pentru că nu s-au alăturat SUA în războiul din Iran. „Învățați să luptați singuri”
Cancan.ro
Loredana spune ce s-a întâmplat, de fapt, la Survivor. Ce i-a făcut Alberto: 'Din păcate, e adevărat'
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Inamicul este mai puternic decât noi”: propagandiștii lui Putin recunosc superioritatea Ucrainei și cer demisia liderului de la Kremlin
Mediafax
Nicușor Dan: România a recuperat decalajul față de UE și vizează aderarea la OCDE și zona euro
Click
Spectaculoasa insulă „Fluture” a Greciei, desemnată destinația nr. 1 în lume în 2026 de The Guardian
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Ninge de Paște și de 1 Mai în România. Care sunt orașele afectate, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
200 de schelete au fost descoperite într-un cimitir preistoric din Deșertul Sahara