Prima pagină » Sport » Colaborare inedită între un campion mondial de Formula Unu și una din cele mai mari companii aeriene din lume. „Am fost pregătit mereu pentru competiție”

Colaborare inedită între un campion mondial de Formula Unu și una din cele mai mari companii aeriene din lume. „Am fost pregătit mereu pentru competiție”

Colaborare inedită între un campion mondial de Formula Unu și una din cele mai mari companii aeriene din lume. „Am fost pregătit mereu pentru competiție
Detalii pe gândul

LaudaMotion este o companie din cadrul entității austriece AOC, deținută de Niki Lauda, care a cumpărat recent numeroase bunuri, precum o aeronavă A320, de la fosta companie Niki Airline, informează un comunicat de presă. În scurt timp, va începe să ofere servicii de transport aerian din Germania, Austria și Elveția spre destinații din zona mediteraneană.

Rynair va cumpărat inițial 24,9% din compania LaudaMotion și ar putea continua până la 75%, dacă va primi aprobarea autorităților europene de concurență. Nikia Lauda va conduce board-ul companiei aeriene.

De asemenea, Ryanair va furniza șase avioane în sistem de leasing pentru LaudaMotion. În total, compania lui Niki Lauda ar putea ajunge să dețină 21 de aeronave.

Costul investiției în LaudaMotion (dacă va fi aprobat de UE) va fi sub 50 milioane de dolari, chiar dacă Ryanair va furniza alte 50 milioane euro pentru a acoperi costurile operaționale din primul an de funcționare.

„Ne dorim să colaborăm cu Niki lauda, pentru a dezvolta viziunea acestuia pentru prețuri mici la cursele aeriene austreice”, a declarat Michael O”Leary, șeful Ryanair.

„Am fost pregătit mereu pentru competiție și m-am opus monopolului. Sunt încântat să colaborez cu Ryanair și Laudamotion va deveni un concurent puternic pe piață, care va crește rapid și sustenabil. Se naște un nou jucător pe piața aviației comerciale și de abia aștept să le ofer pasagerilor un portofoliu extins de rute, la prețuri competitive”, a declarat fostul pilot de Formula 1 Niki Lauda.

Andreas Nikolaus „Niki” Lauda (n. 22 februarie 1949) este un om de afaceri austriac și fost pilot de Formula 1, campion mondial în anii 1975, 1977 și 1984.

După prima sa retragere din Formula 1 a fondat linia aeriană Lauda Air, care a devenit în timp una din cele mai mari linii aeriene din lume. Lauda a fost unul din primii piloți ai propriilor avioane.

În anul 1982 când s-a reîntors în Formula 1 după o absență de două sezoane a devenit primul pilot din lume plătit cu peste 1 milion de dolari pe sezon de către echipa sa, informează ro.wikipedia.org.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Combinația incredibilă de numere care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Cezar Ouatu, topit după fiica lui. Imagini adorabile cu Serena Maria: „Simți cum timpul se oprește”
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Electrocasnicul care nu trebuie să-ți lipsească din casă ajunge de astăzi, 13 august, în toate magazinele Lidl! Clienții Lidl Plus îl pot cumpăra la preț redus
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Cum este influențată calitatea somnului de cartierul în care locuiești?