Prima pagină » Magazin » „OH, RAMONA!”, acum ȘI HIT. Muzicianul care a lansat melodia, despre film: Se sparg BARIERE, GRANIȚE și CHESTII

„OH, RAMONA!”, acum ȘI HIT. Muzicianul care a lansat melodia, despre film: Se sparg BARIERE, GRANIȚE și CHESTII

Video. "Oh, Ramona!", acum și HIT. Vezi povestea piesei și cum sună

„Piesa a ieșit neplanificat , drept urmare a fost băgată în promo, după ce a fost lansat trailerul și vorbeam cu doamna regizor, Cristina, că nu putem să lăsăm pe dinafară piesa aceasta și a fost o surpriză să fie inclusă”, a povestit Jean Gavril.

„De câteva zile am piesa asta în cap, mă trezesc și trebuie să dau drumul la televizor, să pun piesa, pentru că, efectiv, e acolo și trebuie să o ascult”, mărturisește Mimi, despre melodia care a depășit în mai puțin de o săptămână 100.000 de vizualizări.

„Eram în studio și lucram cu Șerban Cazan, cu Angus, eram cu chitaristul din trupă și ne-am dat un vibe care nu avea legătură cu piesa. Eram noi acolo pe ritm și brusc vine Șerban cu ideea asta, cum ar fi să scriem despre Ramona piesa asta? Eu nu văzusem filmul și piesa asta este scrisă după cum mi-am imaginat-o eu pe Ramona, acea gagică din liceu care este cool și inabordabilă, genul meu de gagică după care m-aș fi ținut în liceu, șmecheră, care dă flit tuturor. Și eu aș fi fost unul dintre ăia care și-ar fi luat un mare flit de la ea”, a dezvăluit muzicianul.

„Am primit o invitație pe care scria că trebuie să merg în pijamale la avanpremieră și eram super-entuziasmat de treaba asta. Cred că aș fi venit și dezbrăcat. Filmul mi s-a părut tare, foarte tare! Îmi place că are un scenariu un pic altfel față de poveștile obișnuite cu adolescenți. Nu e un clișeu, e privit din alte unghiuri și e adus cumva în prezent. Mi s-a părut super-2019. Poveștile, cum se îmbrăca lumea, ce făceau ei, e în prezent. Îmi place să văd că lumea trage către viitor, către dezvoltare. E super-blană!”, a explicat cântărețul.

„M-am regăsit într-o scenă. Este Bogdan, Andrei în film, alergând în toată splendoarea lui, îmbrăcat într-un ciorap. Cred că este și în trailer scena aia. Am făcut și eu același lucru doar că fără ciorap”, recunoaște Jean.

„În UK am fost cu boschetăreala, cu cântatul pe străzi. În Anglia e un obicei, se numește busking treaba asta, și ca să cânți pe străzile din UK îți trebuie o licență. Chiar te duci să dai un examen ca să primești licența. Și eu nu am știut și tot cântam pe stradă și veneau polițaii și îmi spuneau că «no licence, no singing»”, a rememorat artistul.

Muzicianul spune că, odată cu filmul „Oh, Ramona!”, se vede că „se sparg barierele, granițe și chestii,(…) au bătut recorduri, Cristina a bătut recorduri cu fiecare film al ei, dar și-a bătut propriile ei recorduri și nu putem decât să ne bucurăm, să mergem la filme, artiștii trebuie susținuți, văzuți în concerte, actorii trebuie văzuți la teatru, actorii din filme trebuie văzuți la cinema și tot așa. Noi, ca țară, trebuie un pic să ne educăm pe noi, ca populație, să învățăm să plătim bilete unde mergem, să nu mai luăm totul pe degeaba că nu e despre asta vorba”, a declarat Jean Gavril.

Muzicianul spune că, pentru el, muzică înseamnă energie. O energie pe care dorește să o transmită publicului. Nu crede în granițe sau limite. Student la Arhitectură, în vârstă de doar 21 de ani, Jean Gavril este descris ca o adevărată orchestră umană – cântă și compune la toate instrumentele unui full band, de la tobe la clape, chitară, bass și, bineînțeles, voce.

Timpul liber și-l dedică tot artei, scriind poezii și versuri la propria sa mașină de scris. Pe lângă asta, se joacă cu aparatul de fotografiat, realizează navomodele, îl citește pe Marchizul de Sade și ascultă muzică de la Led Zeppelin la The White Stripes și de la Paolo Nutini la Green Day.

Mihaela Pantea este cunoscută ca Mimi de pe vlog și este o tânără care la 19 ani a plecat la Londra să își continue studiile. Fiind pasionată de YouTube, și-a deschis propriul canal care acum este urmărit de mai bine de 700.000 de abonați.

Comedia „Oh, Ramona!”, care a devenit primul film românesc din ultimele trei decenii, a depășit după primul final de săptămână 100.000 de spectatori. Este ecranizarea bestsellerului românesc autobiografic „Suge-o, Ramona!”, de Andrei Ciobanu, care semnează și scenariul alături de Alex Coteț și Cristina Jacob. În viziunea și execuția regizorului, povestea devine un film fără limitări culturale, fără granițe geografice și lingvistice, pentru o generație care trăiește planetar experiențele irepetabile ale adolescenței.

Comedia „Oh, Ramona!”, cu Bogdan Iancu, Aggy K. Adams și Holly Horne, este o producție Zazu Film, distribuită de Jacob Bros, și rulează în prezent în 109 săli de cinema din 50 orașe din România. Biletele pot fi cumpărate de AICI!

Foto: Captură

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Cine este Vadim Ermolaev, oligarhul ucrainean rănit în explozia de la Monaco
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat cu fetița de 7 ani care s-a stins la o piscină celebră din București? Părinții se aflau la masă și au aflat târziu de tragedie🥺
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Un băiețel de 11 ani a murit de rabie după ce un liliac i s-a aşezat pe faţă. Cazul, extrem de rar, folosit de medici ca un avertisment
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul vizat de atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum arată o LADA pregătită pentru raliuri? Un astfel de model este scos la vânzare
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Test de cultură generală. În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?