Prima pagină » Știri » JAF ca-n codru la o bancă din Iași. Cum au reușit doi angajați să fure 2 MILIOANE de lei cash

JAF ca-n codru la o bancă din Iași. Cum au reușit doi angajați să fure 2 MILIOANE de lei cash

Cei doi au reușit să iasă din bancă cu banii cash. Vezi REACȚIA BRD

Cei doi angajați ai băncii sunt acuzați de delapidare, după ce ar fi furat peste 2 milioane de lei în perioada 2014 – 2017, scrie Ziarul de Iași.

În tot acest timp, cei doi au reușit să-și ascundă urmele modificând etichetele de pe sacii cu bani sau schimbând datele din sistemul informatic al băncii.

Surse judiciare au explicat că cei doi inculpați au fost gestionari în tezaurul BRD Iași, loc în care manipulau sume foarte mari de bani. Ei sunt bănuiți că, în perioada 2014 – 2017, în mai multe rânduri, ar fi sustras suma totală de 2 milioane de lei.

„Au ascuns lipsa acestei sume de bani prin înlocuirea etichetelor ori­ginale ale sacilor cu bani cu alte etichete ce indicau o valoare mai mare”, au explicat surse judiciare. Aceleași surse au precizat că, în iulie 2017, Benonie Bucurel (n.r. foto) ar fi încărcat fictiv soldul sucursalei BRD Iași, fraudând sistemul informatic al băncii.

Jaf de proporții la o bancă din Iași

Concret, pentru suma de 500.000 de lei, angajatul ar fi efectuat schimbare de cupiură. Ar fi păstrat în sistem numărul efectiv de bancnote, însă le-a schimbat fictiv valoarea în așa fel încât soldul fizic al tezaurului să coincidă cu structura soldului scriptic.

Săptămâna trecută, Serviciul de Investigații Criminale a citat la audieri doi angajați ai BRD, ambii fiind reținuți pentru 24 de ore. Benonie Bucurel (n.r. foto) și Narcis Eduard Lontcovschi au fost plasați ulterior sub control judiciar. Timp de 60 de zile, suspecții nu au voie să mai desfășoare activități de gestionare a banilor.

BRD a descoperit neregulile anul trecut și a sesizat autoritățile, care au început la acel moment ancheta in rem. Aceștia au fost prinși când reprezentanții băncii au vrut să alimenteze cu bani mai multe bancomate.

BRD: Niciun client nu a fost afectat de acest eveniment

Reprezentanții BRD au trasmis că acest eveniment nu a afectat niciun client al băncii.

„Cercetarea penală are într-adevăr la bază o sesizare formulată de bancă. În privința măsurilor luate, banca a remodelat respectivul flux de lucru, independent de frauda în speță, ceea ce face imposibilă, în prezent, producerea unei situații similară celei prezentate organelor de cercetare penală. Precizăm că fapta penală sesizată nu are nicio legatură cu relația client-bancă, și că niciun client nu a fost afectat de acest eveniment”, a precizat Traian Traicu, șeful departamentului media din cadrul BRD.

Foto: Benonie Bucurel/ Facebook

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
PUTIN și Trump, convorbire de 90 de minute. Ce au discutat
Digi24
Cât de mulțumit a fost ministrul Radu Miruță de răspunsul Ucrainei privind drona explodată la Constanța. „Este absolut legitim”
Cancan.ro
A murit Eugen Olariu! Avea doar 49 de ani
Prosport.ro
Imagini unice: Gigi Becali, în șlapi, discută cu preoții cărora le-a dat un Bentley de peste 300.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Durerea părinților adolescentei care a cerut să fie eutanasiată la 16 ani: „Se simțea într-o gaură neagră”
Mediafax
GAFĂ diplomatică: premierul unei SUPERPUTERI a primit un premiu inventat
Click
Locul din România pe care Dan Negru îl recomandă tuturor. Are o istorie aparte: „Mi-ar fi plăcut să fie plin de turiști”
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Alertă meteo de ultimă oră! Furtuni, grindină și vijelii în mai multe județe din România
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! Cântăreața a trecut printr-o transformare uluitoare din cauza operațiilor estetice
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Britanicii recomandă această Dacia Duster la mâna a doua: Are tracțiune 4×4 și costă mai puțin de 6.000 de euro
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Un avion Ryanair, invadat de tânțari înainte să decoleze. Cum s-a întâmplat?