Prima pagină » Știri » Temperaturile scăzute lovesc din nou: Furnizarea energiei termice a fost reluată în vestul țării

Temperaturile scăzute lovesc din nou: Furnizarea energiei termice a fost reluată în vestul țării

Temperaturile scăzute lovesc din nou: Furnizarea energiei termice a fost reluată în vestul țării
Regia de termoficare Cluj-Napoca a reluat în noaptea de marți spre miercuri furnizarea agentului termic, din cauza temperaturilor care au coborât, în medie, la 4-5 grade, după ce sistemul centralizat a fost oprit în 23 aprilie. De câteva zile, și orădenii și timișorenii au din nou căldură în case.

Directorul de dezvoltare al Regiei Autonome de Termoficare (RAT) Cluj-Napoca, Dan Cupșa, a declarat, miercuri, corespondentului MEDIAFAX, că s-au primit solicitări din partea clujenilor încă de la sfârșitul săptămânii trecute pentru reluarea furnizării încălzirii.

„RAT Cluj-Napoca a reluat în noaptea de marți spre miercuri furnizarea agentului termic la apartamentele racordate la sistemul centralizat, după ce temperaturile au coborât în timpul nopții, în medie, la 4-5 grade. În ultimii 10 ani nu am mai avut o astfel de situație, să furnizăm agent termic aproape de jumătatea lunii mai. Era o necesitate, însă, ținând cont de condițiile meteo și de faptul că am avut și solicitări din partea clujenilor încă de la sfârșitul săptămânii trecute. Furnizarea încălzirii a fost oprită în Cluj-Napoca în 23 aprilie”, a spus Cupșa.

Potrivit acestuia, ținând cont de prognoza meteorologică, furnizarea agentului termic se va menține cel puțin și pe parcursul săptămânii viitoare, în special în timpul nopții, când se vor înregistra temperaturi scăzute.

RAT Cluj-Napoca furnizează agent termic la peste 1.300 de asociații de proprietari, reprezentând peste 25.000 de apartamente, respectiv peste 60.000 de persoane, agenți economici și instituții din municipiu.

Directorul comercial al SC Termoficare Oradea, Dan Crețu, a declarat la rândul său că furnizarea încălzirii în sistemul centralizat a fost reluată în oraș luni, după ce temperaturile au scăzut la 4 grade Celsius.

„La sfârșitul săptămânii trecute am primit numeroase telefoane de la cetățeni, astfel că nu am putut să îi lăsăm în frig și am reluat furnizarea agentului termic. Luni, maxima a fost 7 grade în Oradea și a plouat. Noi am oprit încălzirea în 12 aprilie, am reluat în 16 aprilie, am oprit din nou în 25 aprilie, iar în 6 mai am început să furnizăm iar agent termic. Cred că și săptămâna viitoare vom da căldură”, a spus Crețu.

SC Termoficare Oradea furnizează energie termică pentru peste 800 de asociații de proprietari, adică peste 61.000 de apartamente în blocuri, 3.619 case, 226 de instituții publice și un număr de 1.937 de agenți economici.

Și cei aproximativ 60.000 de abonați ai societății de termoficare din Timișoara au din nou căldură în calorifere. Reprezentanții societății Colterm au luat decizia de a relua livrarea energiei termice doar pe timp de noapte, la Timișoara, în urmă cu câteva zile, ca urmare a scăderii temperaturilor. Astfel, cei aproximativ 60.000 de abonați ai societății de termoficare au căldură în calorifere între orele 19.00 și 09.00.

„Cei care nu doresc să consume energie termică pentru încălzire au posibilitatea de a închide vanele de branșament sau una dintre vanele de izolare ale contorului de energie termică”, susțin reprezentanții Colterm.

Potrivit acestora, pentru sistarea totală a căldurii, temperaturile trebuie să fie peste 10 grade Celsius timp de trei zile consecutiv, atât ziua, cât și noaptea.

La Timișoara, în noaptea de marți spre miercuri, termometrele au arătat 3 grade Celsius.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Trădarea într-o relație poate declanșa reacții similare celor asociate traumei psihologice. Psihologia explică de ce este atât de greu să pleci