Prima pagină » Știri externe » O țară a tras cu o rachetă Patriot de 3 milioane de dolari pentru a distruge o dronă de 200 de dolari. General: Nu știu dacă a fost un schimb economic bun | VIDEO

O țară a tras cu o rachetă Patriot de 3 milioane de dolari pentru a distruge o dronă de 200 de dolari. General: Nu știu dacă a fost un schimb economic bun | VIDEO

O țară a tras cu o rachetă Patriot de 3 milioane de dolari pentru a distruge o dronă de 200 de dolari. General: Nu știu dacă a fost un schimb economic bun | VIDEO
Un aliat al SUA a tras cu o rachetă sol-aer Patriot, în valoare de 3 milioane de dolari, pentru a doborî o dronă care costă 200 de dolari, a anunțat generalul David Perkins, la simpozionul Global Force, organizat de armata americană.

Nu a fost vorba de un exercițiu militar, potrivit publicației Futurism. „Avem un aliat foarte apropiat care s-a confruntat cu un adversar care folosea un mic quadrocopter (n.e. – dronă cu patru elice). L-au doborât cu o rachetă Patriot”, a spus Perkins, fără a da numele țării. „Nu știu dacă a fost un schimb economic bun”, a adăugat generalul.

O rachetă Patriot poate lovi ținte aflate la mare distanță și la orice altitudine. Capabilă să atingă viteze peste nivelul Mach 2 (aprox. 2450 km/h), racheta este produsă de companiile americane Lockheed Martin și Raytheon. O Unitate costă în jur de 3 milioane de dolari. Drona implicată era un model care se găsește pe Amazon și costă în jur de 200 de dolari, potrivit militarului american. Aceasta este capabilă să atingă o viteză maximă de 80 km/h.

Drone de mici dimensiuni au mai fost folosite în trecut pentru a ataca baze sau poziții inamice. Potrivit lui Perkins, aliatul SUA nu a vrut să riște și a răspuns la amenințare folosind o rachetă scumpă și foarte performantă.

România se numără printre țările care au achiziționat sisteme Patriot de la americani. „Cele patru instalații militare urmează să intre în dotarea Forțelor Aeriene Române începând cu a doua parte a anului 2019, primul sistem fiind planificat pentru operaționalizare la jumătatea anului 2020″, a anunțat, în luna noiembrie a acestui an, fostul ministru al Apărării Mihai Fifor. 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe