Prima pagină » Știri » Adrian Năstase, despre raportul GRECO: Oare PNA-ul nu a reprezentat o „anomalie”

Adrian Năstase, despre raportul GRECO: Oare PNA-ul nu a reprezentat o „anomalie”

Adrian Năstase, despre raportul GRECO: Oare PNA-ul nu a reprezentat o „anomalie
Fostul premier Adrian Năstase a scris, pe blog, referitor la faptul că Secția pentru investigarea infracțiunilor din justiție este considerată o "anomalie" în raportul GRECO, dacă Parchetul Național Anticorupție "a reprezentat o «anomalie» din punctul de vedere al practicii instituționale europene".

Fostul lider PSD Adrian Năstase a scris miercuri pe blogul său un articol intitulat „Despre anomalii”.

„În recentul raport GRECO (Convenția a fost ratificată de România în timpul guvernului PSD pe care l-am condus), se consideră că Secția specială pentru magistrati «este o anomalie». Din câte știu, în spațiul Consiliului Europei nu există reguli comune în domeniul justiției. Există unele valori, principii dar nu reguli juridice care să stabilească unitar configurația institutiilor juridice sau categoriile de infracțiuni sau pedepsele pentru acestea. Mai mult, state importante din Consiliul Europei nu sunt părți la această convenție – Germania, Marea Britanie, Rusia. În aceste condiții, în domeniul justiției este firesc să se manifeste specificitatea fiecărei țări, tradițiile, imperativele reglementării în anumite perioade istorice. Oare PNA-ul nu a reprezentat o «anomalie» din punctul de vedere al practicii instituționale europene (doar Spania mai avea un astfel de mecanism)? Sau DNA/Macovei-Băsescu? Sau ANI? Ar trebui desființate? Protocoalele SRI-Ministerul Public nu reprezintă anomalii? Există cumva «anomalii bune» și «anomalii rele»?”, a notat Adrian Năstase.

De asmenea, Năstase susține că și unele decizii CCR sunt „anomalii”.

„Se vorbește adesea despre «rule of law». Unii traduc această sintagmă prin «stat de drept», alții prin supremația legii – dar este vorba, în esență, despre legea internă care trebuie respectată. Există opinii după care și deciziile CCR – doar în anumite cazuri – sunt anomalii. Sigur, atunci când există și interese sau «bună înțelegere» a marilor puteri contează mai puțin astfel de decizii și se pot adăuga unele «erate» la acestea (vezi situația de la Chișinău). Recent, la Consiliul Europei, s-a revenit la decizia de suspendare a dreptului de vot al Rusiei de după operațiunile din Ucraina și Crimeea, deoarece – probabil – cuantumul cotizației Rusiei era mai important decat abuzurile invocate”, arată Adrian Năstase.

Totodată, el mai transmite că după „devoalarea abuzurilor din perioada «Republicii procurorilor»” era nevoie de o instituție precum Secția pentru investigarea infracțiunilor din justiție.

„Este clar, că în anumite etape, în fiecare țară, unele institutii juridice sunt necesare si trebuie infiintate. In alte perioade, altele trebuie să corecteze anumite abuzuri. In opinia mea, după devoalarea abuzurilor din perioada «Republicii procurorilor», era necesar un mecanism care să vegheze, pe de o parte, la independenta magistratilor, dar si la responsabilitatea lor in ceea ce priveste actul de justitie”, a scris Năstase.

„În concluzie, eu cred că, în relația cu Consiliul Europei dar și cu Comisia Europeană (MCV) sau cu Comisia de la Veneția este nevoie de profesioniști care să explice mai bine, cu autoritate, utilizând și exemple din țările de unde provin experții folositi, rostul unora dintre modificările institutionale si normative din România. În plus, ar trebui să scăpăm de complexul elevului scos, in mod obisnuit, la tablă de către diriginte in scop pedagogic”, conchide postarea sa Adrian Năstase.

Ministerul Justiției a publicat, marți, cele două rapoarte GRECO la adresa României.

Grupul Statelor contra Corupției (GRECO) a transmis că România a înregistrat progrese insuficiente în combaterea corupției exprimând preocupare privind reformele din sistemul judiciar, în special asupra refuzului Bucureștiului de a desființa Secția specială de investigare a magistraților.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Haos meteo în România! Grindină, vijelii și ploi torențiale până joi
Digi24
„L-am forțat puțin”. Zelenski anunță că Putin e dispus să înceapă negocierile reale cu Ucraina pentru a termina războiul
Cancan.ro
Săndel Bălan, prima reacție după ce NU a fost invitat la nunta Andreei cu Victor Cornea. De unde a pornit TOT scandalul cu fiica lui, de fapt
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață. Cum a venit la filmări soția lui Victor Cornea
Adevarul
Ce aduce pentru buzunarul cetățeanului de rând aderarea României la OCDE. „Sunt multe nuanțe cu mai multe culori”
Mediafax
Schimbare istorică la Fed, summit exploziv la Beijing: o săptămână de foc pentru piețe
Click
Așa nu ai mai văzut-o pe Andreea Tonciu! Ținuta purtată în mall a atras privirile celor din jur: „Noua modă pe 2027”
Digi24
PNL somează PSD să pună capăt crizei politice. Reacția lui Sorin Grindeanu
Cancan.ro
Rezultatele necropsiei lui Alice, eleva de 18 ani ucisă la ferma unde făcea practică. Detalii CUTREMURĂTOARE
Ce se întâmplă doctore
Gestul neașteptat făcut de Andreea Ibacka după ce s-a zvonit că a divorțat de Cabral! A confirmat indirect
Ciao.ro
E oficial! Andreea Ibacka, despre divorț: 'Available pentru nunți, botezuri, cumetrii, divorțuri, orice'
Promotor.ro
Este oficial, avem Programul Rabla și în 2026. Dar numai pentru anumite mașini și doar pentru persoane fizice
Descopera.ro
Telescopul Spațial James Webb a descoperit o galaxie bizară!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un canibal vede multe tipe aproape goale pe o plajă din Mamaia
Descopera.ro
Creierul tău detectează oamenii toxici înainte să apuci să gândești. Iată cum!