Prima pagină » Știri » Finul lui Vasile Blaga, pus sub control judiciar pentru furturi din locuințe

Finul lui Vasile Blaga, pus sub control judiciar pentru furturi din locuințe

Finul europarlamentarului PNL, Vasile Blaga, Coriolan Pop Bruchental, a fost pus sub control judiciar pentru 60 de zile, el fiind acuzat de furturi din locuințe, iar un alt bărbat din Iași, împreună cu care acesta acționa, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile,transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit IPJ Bihor, cei doi bărbați ar fi pătruns prin escaladare și efracție într-o locuință din municipiul Oradea, de unde ar fi sustras un ceas de mână bărbătesc, portofele, carduri bancare și 2.600 de lei, prejudiciul fiind estimat la 10.000 de lei.

„Polițiștii Biroului de Combaterea Infracțiunilor contra Patrimoniului din cadrul Poliției Municipiului Oradea în colaborare cu polițiștii Serviciului de Investigații Criminale și luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bihor, cu suportul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române au identificat și prins pe raza municipiului Oradea, un bărbat de 43 de ani, din localitatea Hârlău, județul Iași și un bărbat de 57 de ani, din comuna Ip, județul Sălaj, bănuiți de comiterea infracțiunilor de furt calificat și complicitate la furt calificat. Cei doi sunt bănuiți de polițiștii bihoreni că, în noaptea de 7 spre 8 iulie, în intervalul orar 23,00- 06,00, ar fi pătruns prin escaladare și efracție într-o locuință din municipiul Oradea, de unde ar fi sustras un ceas de mână bărbătesc și două portmonee cu acte personale, carduri bancare și 2.600 de lei, provocând un prejudiciu în valoare de aproximativ 10.000 de lei”, se arată în documentul citat.

Surse judiciare au declarat, miercuri, corespondentului MEDIAFAX că bărbatul de 57 de ani este Coriolan Pop Bruchental, finul actualului europarlamentar Vasile Blaga, care i-a fost naș de cununie, iar celălalt este Constantin Cojocaru, un infractor din Iași.

Polițiștii bihoreni au menționat că bărbatul de 43 de ani este bănuit că, în noaptea de 13 spre 14 iulie, prin escaladare și efracție, ar fi pătruns într-o altă locuință din Oradea, de unde ar fi sustras diverse bijuterii din aur, DVR-ul sistemului de supraveghere video și alte bunuri, cauzând un prejudiciu în valoare de aproximativ 50.000 de euro.

„Bărbatul de 57 de ani este bănuit că l-ar fi transportat la și de la locul faptei pe bărbatul de 43 de ani și ar fi asigurat complicitatea morală și materială în timpul și imediat după comiterea faptei. Totodată, în aceeași noapte de 13 spre 14 iulie, cei doi sunt bănuiți că, prin escaladare și efracție ar fi pătruns într-o altă locuință din municipiul Oradea, de unde ar fi sustras o scară folosită pentru a putea escalada și pătrunde în locuința respectivă, cauzând un prejudiciu apreciat la 2.000 de lei. Polițiștii bihoreni au recuperat în proporție de 80% prejudiciul cauzat”, se subliniază în comunicatul IPJ Bihor.

Cei doi bărbați au fost, inițial, reținuți pentru săvârșirea infracțiunilor de furt calificat și complicitate la furt calificat, iar Judecătoria Oradea a emis pe numele bărbatului de 43 de ani, mandat de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 de zile, iar față de cel de 57 de ani a fost dispusă măsura preventivă a controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile.

Foto: Facebook / Coriolan Pop Bruchental

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prea mult STRES? De ce ai nevoie de o pauză chiar azi
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Cum au reușit 24 de iepuri să cucerească un întreg continent și să provoace dezastre. „Invazia începută în 1859 continuă și astăzi”
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Destinul trist al Andei Călugăreanu: respinsă de 9 ori la Teatru și părăsită de soț pentru o altă artistă. 34 de ani de la moartea ei
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Soțul Annei a ieșit la lumină! A ținut pasul cu pretențiile Julietei de pe Transfăgărășan până i-a ieșit fum din portofel
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
„Looksmaxing”: Ce sunt serviciile care promit să „măsoare” frumusețea