Prima pagină » Știri » Un nou sondaj arată: Majoritatea cetățenilor români au o imagine pozitivă față de Uniunea Europeană

Un nou sondaj arată: Majoritatea cetățenilor români au o imagine pozitivă față de Uniunea Europeană

Un nou sondaj arată: Majoritatea cetățenilor români au o imagine pozitivă față de Uniunea Europeană
Majoritatea cetățenilor români au opinii pozitive privind Uniunea Europeană, nivelul fiind de 60%, peste media din țările comunitare, arată un sondaj de tip Eurobarometru publicat luni.

Conform sondajului, 60% dintre români au o imagine pozitivă despre Uniunea Europeană (în creștere cu 8%). Media la nivelul statelor membre este de 45%.

Încrederea românilor în Uniunea Europeană este la nivelul de 52%, față de o medie de 44% pe plan comunitar.

Sondajul arată că 50% dintre români sunt optimiști cu privire la situația pieței muncii, comparativ cu o medie UE de 44%.

Sondajul Eurobarometru a fost efectuat după scrutinul europarlamentar, în perioada 7 iunie-1 iulie, în toate cele 28 de state membre ale UE și în cinci țări candidate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Când va livra Iernut energie în sistem? Ce spune Bolojan despre centrala pe gaz
Digi24
Toți oamenii ayatollahului: aliații Iranului învață să se descurce singuri
Cancan.ro
Pescobar, DISTRUS. Restaurantul mega celebru a fost ÎNCHIS! Motivul este halucinant
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Care este cu adevărat situația financiară a Rusiei și cum ar putea evolua războiul din Ucraina: „Aceasta nu este o economie care se prăbușește”
Mediafax
Crama de pe Autostrada Soarelui care a dus vinul dobrogean în lume
Click
Turiști din întreaga lume vin în România pentru a vedea locul unde au fost executați soții Ceausescu. „Totul este refăcut”
Digi24
EXCLUSIV „Orașul-fantomă” unde Legiunea Străină se pregătește pentru războaie. Digi24, imagini în premieră din Franța
Cancan.ro
A dat lovitura după Survivor! Gabi Tamaș a semnat. Pe ce post TV va putea fi văzut
Ce se întâmplă doctore
Ce arată primele rezultate ale necropsiei lui Robert, elevul din Bacău mort după ce s-ar fi înecat cu un sandwich
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Performanță spectaculoasă pentru un român în Formula 4. Pleacă din pole position
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Un carnețel vechi de 800 de ani și „hârtie” igienică din mătase au fost descoperite într-o latrină medievală din Germania