Prima pagină » Știri politice » Dăncilă, despre sondaje: Îmi amintesc de 2014. Ponta avea 31% și a câștigat un candidat de 15%. Contează modul în care te organizezi și câștigi încrederea cetățenilor

Dăncilă, despre sondaje: Îmi amintesc de 2014. Ponta avea 31% și a câștigat un candidat de 15%. Contează modul în care te organizezi și câștigi încrederea cetățenilor

Dăncilă, despre sondaje: Îmi amintesc de 2014. Ponta avea 31% și a câștigat un candidat de 15%. Contează modul în care te organizezi și câștigi încrederea cetățenilor
Premierul Viorica Dăncilă dă exemplul anului 2014, în contextul sondajelor privind alegerile prezidențiale, spunând că atunci toate sondajele îl dădeau pe primul loc pe Victor Ponta și cu toate acestea a ajuns președinte un candidat cu 15%.

„Nu știu, nu vreau să fac afirmații care să nu fie conforme cu realitatea. Voi aveam discuție cu dl Tăriceanu și voi vedea care e motivul pentru care a făcut aceste declarații”, a spus Viorica Dăncilă, la la Antena 3, întrebată fiind dacă liderul ALDE Călin Popescu Tăriceanu critică guvernarea în contextul alegerilor prezidențiale.

„Am fost foarte mult în teritoriu, am fost la Iași și Suceava și m-a bucurat determinarea nu doar a membrilor de organizații, ci a primarilor pentru câștigarea alegerilor prezidențiale. Cred că trebuie să redevenim același partid din 2016, să punem accent pe organizarea partidului, pe comunicare și pe platforma noastră politică. Mai avem un lucru pe care ceilalți nu îl au. Noi am demonstrat că putem să facem lucruri bune. Ceilalți au venit doar cu atacuri la contracandidatul lui’, a mai spus Dăncilă.

Întrebată de sondajele privind prezidențialele, președintele PSD a dat exemplul anului 2014, atunci când Victor Ponta era dat câștigător de sondaje.

„Întotdeauna am ținut cont de sondaje. Eu îmi amintesc în 2014 când am făcut campanie pentru dl Ponta. Avea 31%, Klaus Iohannis avea 15% și a câștigat Iohannis. Eu cred că, dincolo de sondaje, contează modul în care te organizezi și câștigi încrederea cetățenilor. S-ar putea peste două săptămâni să nu stai la fel de bine. De aceea le-am spus colegilor mei – cel mai bun sondaj e votul de la alegerile prezidențiale pentru că acela este votul ce va hotărî președintele României”.
.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O funcție uitată revine pe WhatsApp