Prima pagină » Economic » Exporturile de grâu al UE sunt în creștere, iar România este lider

Exporturile de grâu al UE sunt în creștere, iar România este lider

Exporturile de grâu al UE sunt în creștere, iar România este lider
Exporturile de grâu din UE au continuat să crească în perioada 1 iulie - 2 septembrie, la 3,9 milioane mt, în creștere cu 20% față de anul, cu România principal exportator, conform datelor EU Crops Market Observatory citate de S&P Global Platts.

UE a livrat 397.455 t de grâu în săptămâna încheiată pe 2 septembrie, comparativ cu 360.959 t livrate cu o săptămână mai devreme.

România rămâne principalul exportator al blocului, livrările de grâu atingând un total de 1,4 milioane t în perioada menționată.

Franța, principala putere agricolă a UE, este așeptată să exporte 41% din totalul cantităților de grâu vândute din UE în perioada 2019-20. Exporturile totale de grâu franceze au atins 765.260 t în perioada 1 iulie – 2 septembrie, conform datelor Comisiei Europene.

Arabia Saudită a devenit principala destinație pentru grâul UE, importând 507.921 t grâu comun între 1 iulie și 2 septembrie, peste volumele importate de Algeria, de 451.161 t. Algeria era, de obicei, cel mai mare cumpărător de grâu din UE.

Arabia Saudită a devenit o piață importantă pentru grâul european, cu o cotă de piață de 14%.

Se preconizează că UE va exporta 26,6 milioane t de grâu în 2019-20, în creștere cu 18% față de un an mai devreme, conform prognozelor Comisiei Europene.

În anul de comercializare 2018-19, exporturile totale de grâu din UE au fost de 22,4 milioane t.

Pentru luna august, prețurile la export de grâu FOB Franța Rouen au fost în medie de 169 euro/tonă, comparativ cu 174 euro/t la Marea Neagră, conform datelor International Grains Council.

UE a revizuit recent producțiile pentru cultura de grâu din cauza condițiilor meteorologice dificile din unele țări.

Se preconizează că producția totală de grâu în UE va atinge 143 milioane t în 2019-20, în creștere cu 10,4% față de anul precedent, conform prognozelor Comisiei UE.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Traian Băsescu: „Ce avem acum e rezultatul organizării ticăloase a alegerilor. N-au dat nicio şansă românilor să înţeleagă ce votează”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Locurile spectaculoase din România care au scăpat de aglomerație. Care sunt destinațiile oferă peisaje impresionante, liniște și experiențe autentice
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Cabral a spus ADEVĂRUL după anunțul divorțului de Andreea!
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE schimbă permisul de conducere pentru șoferii de mașini electrice, dar vor fi afectați și posesorii de rulote și remorci
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Ești tratat nepoliticos la ghișeu sau în magazine? Iată ce drepturi ai și cum să le folosești!