Prima pagină » Știri externe » Un oficial rus face declarații îngrijorătoare: Există în continuare riscul izbucnirii unui război nuclear

Un oficial rus face declarații îngrijorătoare: Există în continuare riscul izbucnirii unui război nuclear

Un oficial rus face declarații îngrijorătoare: Există în continuare riscul izbucnirii unui război nuclear
Adjunctul ministrului rus de Externe, Serghei Ryabkov, a declarat joi, în cadrul unei conferințe organizate de agenția de presă TASS, că în actualul context internațional încă există riscul izbucnirii unui război nuclear, informează agenția pe site-ul său.

„Există riscul izbucnirii unui război nuclear. Se observă o dinamică negativă în ultimul an”, a mai spus acesta.

Potrivit oficialului, mișcările partenerilor occidentali sunt din ce în ce mai agresive și bazate pe emoții. „Ei evită discuțiile privind diverse subiecte, blochează canalele de comunicare, strică arhitectura sistemului de control al armelor și abordează în mod intenționat o direcție distructivă în ceea ce privește mecanismele eficiente din domeniul securității și stabilității, care au fost în vigoare zeci de ani”, a mai spus Ryabkov.

„Acesta este un comportament foarte periculos și iresponsabil. Ar putea să ducă la consecințe negative pentru stabilitatea strategică”, a adăugat oficialul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ședință a coaliției de guvernare în urma tensiunilor generate de recesiunea tehnică
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Ex-soția vedetei Antena 1 s-a combinat cu multimilionarul Cosmopolis. De Sfântul Valentin, a scos-o la o înghețată
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
Rubio se întâlnește cu Orbán la Budapesta, în contextul în care SUA și Ungaria urmează să semneze un acord nuclear civil
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Primele imagini cu ucigașul lui Gheorghe Chindriș. Tânărul de 26 de ani a fost capturat de forțele speciale SIAS
Ce se întâmplă doctore
Abia dacă o mai recunoști! Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o complet
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Nu trafica doar persoane: Jeffrey Epstein a încercat, fără succes, să aducă două mașini rare în SUA
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Depresia ar putea fi avertismentul timpuriu al creierului pentru boala Parkinson și demență