Prima pagină » Sănătate » Pintea anunță: În ultima vreme, Ministerul Sănătății a avut parte de numeroase feedback-uri din partea UE

Pintea anunță: În ultima vreme, Ministerul Sănătății a avut parte de numeroase feedback-uri din partea UE

Pintea anunță: În ultima vreme, Ministerul Sănătății a avut parte de numeroase feedback-uri din partea UE
Sorina Pintea a precizat, joi, că în ultimele două luni, Ministerul Sănătății a avut parte de numeroase feedback-uri din partea UE în privința proiectelor depuse de instituție. „Pentru că am adoptat altă metodă de lucru", a explicat ministrul.

Sorina Pintea a declarat, joi, că în ultimele două luni, instituția pe care o conduce a beneficiat de „foarte multe feedback-uri de la UE vizavi de proiectele depuse de Ministerul Sănătății, foarte multe, pentru că am adoptat altă metodă de lucru”.

În acest context, ministrul a menționat tema costurilor simplificate la cancerul colorectal.

„Adică în momentul în care s-a efectuat analiza (pentru cancerul colorectal, n.r), în două zile să poată fi decontați banii. Ceea ce a fost remarcabil și vreau să mulțumesc colegilor mei – suntem prima țară care a făcut aceste costuri simplificate și mi s-a transmis că suntem model pentru Europa”, spune ministrul.

Pintea a precizat că acest lucru a fost posibil întrucât Ministerul a gândit un sistem de atragere rapidă a banilor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Spionaj și intimidare: mesaje obținute de jurnaliști arată cum recrutează Rusia informatori în Europa
Digi24
Cinci morți în Cluj, într-un accident în care au fost implicate două camioane şi un autoturism
Cancan.ro
Câte mii de euro a primit eliminata Loredana Pălănceanu, de la Antena 1, pentru cele 12 săptămâni la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Câți soldați sunt necesari pentru a invada o țară? Lecțiile războaielor recente
Click
Leguma pe care o poți cultiva în ghivece, chiar dacă nu ai o grădină
Digi24
Universitățile din Rusia pun presiune asupra studenților pentru a lupta în Ucraina: „Sunteți cu toții lași?”
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
După o lună de război, în Iran benzina a rămas la 12 bani/litru. În România a depășit 9,3 lei
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cel mai mare număr?