Prima pagină » Știri politice » Orban anunță că există peste 15 parlamentari care nu au votat moțiunea, dar vor sprijini viitorul Guvern

Orban anunță că există peste 15 parlamentari care nu au votat moțiunea, dar vor sprijini viitorul Guvern

Orban anunță că există peste 15 parlamentari care nu au votat moțiunea, dar vor sprijini viitorul Guvern
Premierul desemnat Ludovic Orban a declarat, miercuri, că există 15 parlamentari care deși nu au votat moțiunea de cenzură, și-au schimbat poziția, în urma discuțiilor, și au decis că vor susține un nou Executiv. Aceștia provin din mai multe grupuri, ALDE, grupul minorităților, inclusiv PSD.

„Moțiunea de cenzură a fost adoptată cu 238 de voturi. Pot să va spun de acum că numărul parlamentarilor care susțin guvernul a crescut semnificativ față de cele 238 de voturi care au fost înregistrate, deja există peste 15 parlamentari care nu au votat moțiunea de cenzură și care deja și-au exprimat disponibilitatea de a sprijini Guvernul”, a afirmat Ludovic Orban, miercuri, la Parlament.

Liderul PNL a precizat că în urma discuțiilor avute cu parlamentari care nu au votat moțiunea de cenzură, intențiile acestora s-au schimbat.

„Din mai multe, parlamentari independenți, parlamentari care au fost la ALDE și care rămăseseră în ALDE, dar care nu au venit totuși la moțiunea de cenzură, parlamentarii minorităților naționale, care nu au votat moțiunea de cenzură, care nu au fost prezenți, și iată că urmarea a discuțiilor pe care le-am avut cu Grupul Minorităților Naționale a fost prezentată decizia de susținere a Guvernului”, a explicat Orban.

Despre un posibil plan al PSD de a amâna învestirea sa ca premier, pentru ca Viorica Dăncilă să rămână interimar, Ludovic Orban a motivat: „Eu sunt foarte optimist și încrezător. Sunt convins că ne-am testat colaborarea cu partenerii în succesul moțiunii de cenzură. Vă readuc aminte minciunile gogonate pe care le spuneau liderii PSD, că avem 218 voturi, 220, 223, nici măcar ei nu se înțelegeau. Moțiunea de cenzură a fost adoptată cu 238 de voturi”.

Chestionat cu privire la o dată când noul Cabinet își va prelua atribuțiile, premierul desemnat a răspuns că o hotârâre va fi luată la finalul negocierilor.

„Când vom finaliza negocierile, când vom asigura coeziunea formațiunilor politice care au susținut moțiunea de cenzură, și evident în termenul constituțional. (…) Deja sunt prefigurate elemente ale programului de guvernare. Deja de la prima rundă de negocieri discutăm elemente ale programului de guvernare. Și în discuția pe care am avut-o cu cei de la PMP am avut discuții legate de măsurile care trebuie luate și de urgențele care trebuie rezolvate de noul guvern, și discuțiile sunt pozitive.”, a conchis acesta.

Liderul liberalilor a adăugat că ultima rundă de negocieri va avea loc marți sau miercuri. Întrebat, marți seara la Digi 24, care sunt numele persoanelor care vor face parte din Guvern, Ludovic Orban a spus că va anunța echipa după finalizarea discuțiilor cu formațiunile politice parlamentare.

Guvernul Orban va avea o configurație de maxim 16 ministere.

Joi urmează discuții cu Pro România și UDMR pentru negocierile în vederea formării unui Guvern, au spus surse politice, pentru MEDIAFAX. Liberalii vor negocia, vineri, și cu USR pe această temă.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat, marți, că premierul desemnat este Ludovic Orban. Decretul a fost publicat, marți seara, în Monitorul Oficial.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Trump, mesaj furibund pentru Iran: „Deschideți strâmtoarea, nenorociți nebuni, sau veți trăi în Iad. Slăvit să fie Allah”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Copiii și ecranele: Cât este prea mult și ce pot face părinții