Prima pagină » Sănătate » Reducerea infecțiilor din spitale începe de la curățenie, o muncă prost plătită

Reducerea infecțiilor din spitale începe de la curățenie, o muncă prost plătită

Reducerea infecțiilor din spitale începe de la curățenie, o muncă prost plătită
Specialiștii care se ocupă de prevenirea și controlul infecțiilor din spitale susțin că reducerea numărului de cazuri începe de la partea de curățenie, unde se prestează o muncă prost plătită dar care, de fapt, este fundația serviciilor medicale, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Președintele Asociației pentru Prevenirea și Controlul Infecțiilor (APCI), Sergiu Sîngeorzan, a declarat, vineri, la Cluj-Napoca, la prima conferință la nivel național despre prevenirea infecțiilor, că este nevoie și de materiale de curățenie de calitate.

„Infecțiile din spitale pot fi reduse printr-o bună educație a tuturor, atât a pacienților, cât și a personalului medical. În primul rând ar trebuie să cunoaștem modul în care putem să lucrăm cu echipele de curățenie din spitale, pentru că, din păcate, sunt cele mai prost plătite, deși, de fapt, sunt fundația serviciilor medicale. Dacă, din start, acești angajați nu își fac treaba fiind prost plătiți, vor munci de mântuială. Dacă acest lucru nu se schimbă, va fi foarte greu să reducem infecțiile, fiind nevoie de motivarea personalului, dar și de folosirea unor materiale de curățenie de calitate. Un dezinfectant dat peste o suprafață necurățată corespunzător nu are efect. Un alt aspect important este comunicarea dintre departamentele unui spital, dintre personalul medical dintr-o specialitate cu altul din altă specialitate, pentru că prevenirea și controlul infecțiilor nu ține de o singură specialitate. Nu doar epidemiologul face acest lucru”, a spus Sîngeorzan.

Potrivit acestuia, un alt element important în reducerea infecțiilor din spitale este raportarea cazurilor, în condițiile în care mai sunt unități medicale unde raportarea este deficitară.

„Aceste infecții trebuie raportate, nu ascunse, pentru că altfel nu le putem controla. Indicatorii pe care îi stabilesc managerii de spitale pot fi mai relaxați, la fel cum și direcțiile de sănătate publică trebuie să fie mai permisive. Una este ce se vede din birou și alta este activitatea dintr-un spital. Ar fi nevoie inclusiv de work-shop-uri, care ar fi benefice, la care să participe specialiștii din spitale și cei din DSP-uri. Acest lucru i-ar ajuta pe cei din DSP-uri să înțeleagă cum funcționează lucrurile în spitale, iar specialiștii din spitale ar înțelege modul de control, pentru a se ajunge la o normalitate și la o raportare corectă a infecțiilor”, a declarat președintele APCI, care este medic epidemiolog la Spitalul Județean Miercurea Ciuc.

La prima conferință de la Cluj-Napoca despre prevenirea infecțiilor organizată de APCI cu tema „Abordarea prezentului pentru modelarea viitorului” participă peste 260 de specialiști din țară și străinătate- medici și asistenți medicali care lucrează în specialități precum Serviciul de Prevenire și Control a Infecțiilor Asociate Asistenței Medicale, Bloc Operator, secții chirurgicale, secții de boli infecțioase, laborator microbiologie, dar sunt prezenți și manageri și directori medicali ai unor spitale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prețul unui kilogram de cireșe în 2026: surpriza șocantă din ultimul deceniu
Digi24
Un mitropolit rus decorat de Putin a fost reținut în Cehia pentru că ar fi deținut droguri. Reacția înaltului prelat
Cancan.ro
Gabriel, un culturist de doar 22 de ani, a fost găsit MORT în casă. Ce au descoperit anchetatorii
Prosport.ro
Caz revoltător: o jucătoare, agresată de administratorul stadionului. „A intrat în vestiar peste noi în timp ce eram dezbrăcate, m-a îmbrâncit și m-a lovit cu pumnul în față”
Adevarul
Forța care e absentă la cele mai importante negocieri din ultimul deceniu. „Irelevanța a trecut de la etapa retorică la cea structurală”
Mediafax
Manifestul secret despre AI care zguduie lumea: Papa trage un semnal de alarmă
Click
O femeie care a dispărut în urmă cu 32 de ani, pe când era doar o adolescentă, a fost găsită vie
Digi24
Nicușor Dan se pregătește să desemneze premierul. Care ar fi numele cu cele mai mari șanse (surse)
Cancan.ro
Românii care pot primi gratis panouri solare și baterii. Programul anunțat într-o localitate din România
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Roberta Anastase la 50 de ani? Transformarea discretă a fostei Miss România 1994
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
VIDEO - Ce autonomie reală a obținut noul Skoda Kodiaq PHEV în România
Descopera.ro
Puțini oameni știu: Ce este o secundă bisectă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Momentul cel mai bun din zi în care să iei deciziile importante pentru viața ta