Prima pagină » Știri politice » Senator PSD către Aurescu: Mi-e teamă să nu transformăm MAE într-o platformă tehnică

Senator PSD către Aurescu: Mi-e teamă să nu transformăm MAE într-o platformă tehnică

Senator PSD către Aurescu: Mi-e teamă să nu transformăm MAE într-o platformă tehnică
Sorin Dumitrescu a criticat, miercuri, în cadrul audierii din comisiile parlamentare, programul de guvernare al PNL, pentru că reduce numărul de entități care se ocupă de relațiile externe ale României. Acesta a afirmat că este dezamăgit de modificările pe care le aduce programul de guvernare.

„În timp ce vechea Guvernare a abordat problema relațiilor internaționale cu trei entități, în revoluționara propunere a domnului premier desemnat, de a scurta Guvernul, tăind exact trei entități esentiale în opinia mea și care au făcut o treabă foarte bună la președinția CE. Este o mare dezamăgire pentru mine. Mi-e teamă domnule ministru, care sunteți un tehnocrat, apreciat nu numai în țară, să nu transformăm MAE într-o platformă tehnică”, a afirmat președintele comisiei pentru Politică Externă din Senat Sorin Dumitrescu, miercuri, la audierea lui Bogdan Aurescu pentru funcția de ministru de Externe.

La ora transmiterii acestei știri, propunerea PNL pentru Ministerul Afacerilor Externe Bogdan Aurescu, este audiat în comisiile reunite pentru Politică Externă.

Marți au fost audiați în comisiile de specialitate primii opt liberali desemnați în Guvernul Orban, respectiv Marcel Boloș, propus la Fonduri Europene, Victor Costache, propus la Ministerul Sănătății, Florin Cîțu, propus ministru al Finanțelor, Bogdan Gheorghiu, propus la Cultură, Nicolae Ciucă, propus la Ministerul Apărării, Marcel Vela, propunerea de la Interne, Adrian Oros, nominalizat la Agricultură și Costel Alexe, propunerea pentru Mediu.

Cei care au primit aviz negativ sunt Florin Cîțu, senatorul PNL propus la Ministerul Finanțelor și Ion Ștefan, propus la Ministerul Dezvoltării.

Votul pentru învestirea Guvernului Orban urmează să fie dat în plenul reunit al Parlamentului de luni, de la ora 14.00.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Prințesa Kate a surprins la Wimbledon! Accesoriul celebru la care a renunțat fără explicații
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Câte ore pierdem pe săptămână din cauza banilor?