Prima pagină » Știri » Premierul anunță restructurarea administrației: Reducem cheltuielile / Clientela PSD-istă nu va putea fi fixată în funcții ca urmare a unor simulacre de concurs

Premierul anunță restructurarea administrației: Reducem cheltuielile / Clientela PSD-istă nu va putea fi fixată în funcții ca urmare a unor simulacre de concurs

Premierul anunță restructurarea administrației: Reducem cheltuielile / Clientela PSD-istă nu va putea fi fixată în funcții ca urmare a unor simulacre de concurs
Ludovic Orban a declarat că reducerea cheltuielilor presupune o restructurare a aparatului administrativ, prin reducerea aparatului administrativ, a numărului de secretari de stat. Premierul a precizat că în primele nouă luni ale anului cheltuielile de personal au crescut cu circa 27%.

„Anul 2019, pe primele 9 luni a avut cea mai mai mare crește de cheltuieli cu personalul, care sunt peste 26% , 27 %. Asta înseamnă restructurare aparatul administrativ, care să fie conforme cu viziunea asupra modului în care trebuie să funcționeze optim fiecare instituție”,a declarat Ludovic Orban, vineri, după întrevederea cu guvernatorul BNR Mugur Isărescu.

Premierul Orban a mai spus că simplificarea administrativă duce la reducerea cheltuielilor.

„Clientela PSD-istă nu va putea fi fixată în funcții ca urmare a unor simulacre de concurs. În mod clar reducem cheltuielile pentru că orice simplificare administrativă duce la reducerea cheltuielilor, inclusiv cu numărul de miniștrii, cu numărul de secretari de stat, cu cabinetele lor, cu toți angajați din instituțiile respective și cu siguranță vom avea și aici niște reduceri de cheltuieli. De asemenea vom fi atenți la o creștere a absorbției de fonduri europene pentru că toate decontările pe care le facem la nivelul Uniunii Europene”, a completat Orban.

Șeful Executivului a mai precizat că vineri a demis în jur de 35 de persoane din aparatul administrativ.

De asemenea, joi, prim-ministrul Ludovic Orban a eliberat din funcție aproximativ 40 de secretari de stat numiți de guvernarea PSD. Liderul PNL a anunțat că va reduce drastic numărul acestora din Guvern.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce poate face UE cu Ungaria dacă Orbán câștigă din nou. Cinci opțiuni pe masa diplomaților europeni
Digi24
Trump ia în calcul o operaţiune de mare risc pentru extragerea a 450 kg de uraniu din Iran
Cancan.ro
Câte mii de euro a primit eliminata Loredana Pălănceanu, de la Antena 1, pentru cele 12 săptămâni la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Câți soldați sunt necesari pentru a invada o țară? Lecțiile războaielor recente
Click
Afacerea cu care a dat lovitura un tânăr de 16 ani, după ce a refuzat o ofertă de 300 de mii de dolari
Digi24
Universitățile din Rusia pun presiune asupra studenților pentru a lupta în Ucraina: „Sunteți cu toții lași?”
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Reducere specială pentru românii care cumpără Tesla Model 3 sau Model Y. Ce discount oferă producătorul american
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
De ce ne simțim mai bine în natură: efectele asupra corpului și minții