Prima pagină » Știri » Șase polițiști de frontieră au fost trimiși în judecată, după ce au fost prinși că au luat mită de sute de ori de la șoferi

Șase polițiști de frontieră au fost trimiși în judecată, după ce au fost prinși că au luat mită de sute de ori de la șoferi

Șase polițiști de frontieră au fost trimiși în judecată, după ce au fost prinși că au luat mită de sute de ori de la șoferi
Șase polițiști de frontieră de la Giurgiu au fost trimiși în judecată, acuzați că au luat, de sute de ori, între 200 și 300 de lei de la șoferi care intrau în țară, invocând nereguli găsite în acte. Cei șase polițiști de frontieră au participat anterior la cursuri la care erau învățați să nu ia mită.

Direcția Generală Anticorupție Giurgiu a terminat cercetările, iar procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Giurgiu a emis rechizitoriul și a dispus trimiterea în judecată, sub control judiciar, a 6 polițiști de frontieră de la Giurgiu, pentru luare de mită, anunță DGA.

„Dosarul penal a fost constituit ca urmare a datelor și informațiilor obținute în urma investigațiilor, dar și a formulării unui denunț de către un transportator, care au relevat existența unei situații infracționale în Punctul de Trecere a Frontierei Giurgiu, în ceea ce privește săvârșirea unor fapte de corupție în legătură cu operațiunile de control la frontieră, în care sunt implicați polițiștii de frontieră ce execută serviciul pe sensul de intrare în România”, arată DGA.

Din cercetări a reieșit că, în perioada ianuarie-mai 2019, polițiștii de frontieră au luat de mai multe ori mită, cerând și primind diverse sume de bani de la șoferi care au trecut frontiera, pe sensul de intrare în România. Pentru a-i convinge să le dea bani, polițiștii de frontieră invocau diverse nereguli constatate la documentele persoanelor și autovehiculelor, lipsa unor autorizații și documente de însoțire a mărfurilor, ceea ce ar fi atras verificări suplimentare.

Surse din cadrul anchetatorilor au declarat pentru MEDIAFAX că polițiștii de frontieră de la Giurgiu suspectați au luat, de sute de ori, între 200 și 300 de lei de la șoferi.

Probatoriul a fost administrat cu sprijinul Serviciului Operații din cadrul Direcției Generale Anticorupție.

În perioada 2017-2019, Direcția Generală Anticorupție a avut mai multe activități de informare și instruire anticorupție, activități la care a participat personalul din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu, inclusiv cei 6 inculpați.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un eveniment misterios în Antarctica a eliberat carbonul care a încălzit Pământul