Prima pagină » Știri » REVOLTA unui asistent medical de la Terapie Intensivă, testat pozitiv pentru coronavirus: „Bine că șefii stau acasă și vorbesc doar prin telefon”

REVOLTA unui asistent medical de la Terapie Intensivă, testat pozitiv pentru coronavirus: „Bine că șefii stau acasă și vorbesc doar prin telefon”

29 mart. 2020, 07:20, Știri
REVOLTA unui asistent medical de la Terapie Intensivă, testat pozitiv pentru coronavirus: „Bine că șefii stau acasă și vorbesc doar prin telefon”

Un asistent medical de la Terapie Intensivă a fost testat pozitiv la coronavirus și este internat la Boli Infecțioase, de sâmbătă noaptea. Acesta a declarat, pentru MEDIAFAX, că starea sa este „relativ bună”.

Sergiu Danciu, asistent medical la Terapie Intensivă, în Sibiu, a fost testat pozitiv pentru coronavirus și internat, sâmbătă noaptea, la Boli Infecțioase. El spune că „în bătălia covid trebuia început cu testarea personalului, și apoi a tuturor pacienților care veneau la spital, nu să intri în contact fără să ști”.

„Să stai în terapie să ți se spună că nu mai vine cazul și în 20 minute apare la ușă…. Bine că șefii stau acasă și vorbesc doar prin telefon, materiale închise la șeful de secție în vestiar… medici care stau în cabinet și asistenții și infirmierele să intre la pacienții suspecți…. Stati 8 ore că nu sunt materiale! Nu se știe dacă are covid, dar nici nu l-am testat! Rușine Spitalul Clinic Județean Sibiu secția ATI #pozitivcovid19☹asistent medical”, scrie asistentul medical pe Facebook.

Contactat de MEDIAFAX, asistentul a spus că starea lui este „relativ bună”.

„Sunt relativ bine. Am febră 38 și tușesc”, a spus el.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ziua în care LEVA dispare definitiv din Bulgaria: Euro, singura monedă, de la miezul nopții
Digi24
Renașterea „teoriei nebunului”. Strategia din spatele aparentei lipse de predictibilitate a lui Trump și riscul unui efect de bumerang
Cancan.ro
Cătălin Măruță, prezentatorul matinalului de la Realitatea TV. Povestea unei oferte acceptate + mirajul Pro TV
Prosport.ro
Rivala Simonei Halep divorțează după ce și-a înșelat soțul cu prietenul acestuia! A fost prinsă de nevasta bărbatului
Adevarul
„Să nu ne mire ce va urma”. Un analist explică criza profundă de încredere în instituțiile politice. Parlamentul, la cote minime
Mediafax
„Te iau cu mine!” REVOLTĂ după ce un sudanez a împins o fată de 18 ani în fața metroului: Tânăra și agresorul au murit pe loc
Click
Prăjitura Pionier. Cum se pregătește desertul pe care Nicolae Ceaușescu îl adora
Digi24
„Paradisul pe pământ” al Coreei de Nord, promisiunea devenită o iluzie. Decizie „istorică” a Japoniei împotriva regimului de la Phenian
Cancan.ro
Cum l-a ucis, de fapt, pe băiatul de 15 ani. Călăul lui Mario a spus adevărul
Ce se întâmplă doctore
Dieta cu 5 mese pe zi a Ancăi Țurcașiu. Arată INCREDIBIL la 55 de ani și toată lumea se întreabă CUM reușește!
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
SUA dislocă EA-18G Growler („ursoaica-mamă grizzly”) lângă Iran. Modelul a făcut ravagii în Venezuela
Descopera.ro
„Orașul Pierdut” din adâncurile Oceanului Atlantic nu seamănă cu nimic altceva descoperit vreodată pe Pământ
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mirii se retrag în dormitor în noaptea nunții. Tânăra nesătulă: o dată, de două ori, de trei, de patru…
Descopera.ro
Microbii de la Fukushima duc o viață surprinzător de „obișnuită” în inima radiațiilor