Prima pagină » Știri » BRAZILIA. Bilanț negru: 600 de noi decese. Ce se întâmplă cu vârful pandemiei în această țară din America Latină

BRAZILIA. Bilanț negru: 600 de noi decese. Ce se întâmplă cu vârful pandemiei în această țară din America Latină

BRAZILIA. Bilanț negru: 600 de noi decese. Ce se întâmplă cu vârful pandemiei în această țară din America Latină

Datele Ministerului brazilian al Sănătății (Ministério da Saúde) la 24 de ore, în ceea ce privește numărul de decese și de noi cazuri de îmbolnăvire cu COVID-19, nu sunt deloc încurajatoare.

Concret, marți, 5 mai 2020, ministerul federal de resort a raportat 6.935 de noi cazuri noi de îmbolnăvire şi 600 de decese, a anunțat Reuteres.

Asta indică faptul că vârful epidemiei nu a fost încă depăşit în ţara din America Latină, cea mai afectată de pandemie.

Recordul anterior al mortalităţii zilnice a fost de 474 de decese, consemnat pe 28 aprilie a.c.

Bilanţul total al îmbolnăvirilor în Brazilia a ajuns la 114.715 de cazuri confirmate oficial, în timp ce totalul deceselor a atins un nivel de 7.921, au adăugat vocile oficiale ale sursei citate.

Rata îmbolnăvirilor şi a deceselor în ultimele 24 de ore a fost de 6.4%, respectiv 8.2%.

Cele mai afectate state sunt Sao Paulo şi Rio de Janeiro în partea de sud-est a ţării şi Ceara în zona nord-est a Braziliei. Fortaleza, capitala statului Ceara, va intra în carantină totală începând de vineri.

Răspunzând reporterilor, Wanderson Oliveira, subsecretar în ministerul brazilian al sănătăţii, a evidenţiat faptul că noile decese nu au avut loc neapărat în ziua precedentă, ci au fost recunoscut oficial în acea perioadă de timp.

Oficialul brazilian a adăugat că peste 100.000 de testări efectuate de laboratoare private nu au fost înregistrate oficial de guvern.

Sursă foto: Shutterstock/caracter ilustrativ

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe