Prima pagină » Știri » COVID-19. Bilanțul deceselor din Italia se apropie de 32.000 de decese. Câți pacienți au murit, în ultimele 24 de ore

COVID-19. Bilanțul deceselor din Italia se apropie de 32.000 de decese. Câți pacienți au murit, în ultimele 24 de ore

COVID-19. Bilanțul deceselor din Italia se apropie de 32.000 de decese. Câți pacienți au murit, în ultimele 24 de ore

Serviciul italian de Protecţie Civilă a comunicat, sâmbătă seară, că bilanţul epidemic este de 31.908 morţi, iar numărul total al cazurilor de infectare cu noul coronavirus raportate până acum a ajuns la 225.435.

În ultimele 24 de ore, s-au înregistrat 675 de noi cazuri confirmate şi 145 de decese, potrivit Serviciului italian de Protecţie Civilă, citat de Mediafax.

Numărul total al persoanelor vindecate a ajuns la 125.176. În prezent, în Italia sunt 68.351 de persoane care au coronavirus.

Cele mai multe cazuri de infectare s-au înregistrat în regiunea Lombardia, 84.844, şi 15.519 decese. În regiunea Piemonte sunt 29.547 de cazuri şi 3.612 decese, iar în Emilia Romagna sunt 27.232 de cazuri şi 3.973 de decese. În Veneto s-au înregistrat 18.941 de cazuri de coronavirus şi 1.794 de decese.

Italia își deschide granițele și permite călătoriile între regiuni, din 3 iunie, după luni de izolare

Italia, una dintre țările care au suferit cel mai mult din cauza coronavirusului, face un pas major în procesul de ridicare a restricțiilor, anunță Agerpres.

Guvernul Italiei a aprobat vineri noaptea un decret care va permite călătoriile către şi dinspre alte ţări membre ale Uniunii Europene, începând cu data de 3 iunie.

Restaurantele din Italia se redeschid. Ce reguli stricte de igienă şi distanţare s-au stabilit

Restaurantele din Italia se redeschid, începând din 18 mai, prin respectarea unor norme precise de igienă şi distanţare, informează postul SkyTG24 şi site-ul de profil Gamberorosso.it, relatează Mediafax.

După dezbateri ample privind regulile de funcţionare, Guvernul Giuseppe Conte a aprobat normele propuse de autorităţile regionale. Însă Executivul de la Roma a avertizat că „în cazul în care contagierile reîncep, toate deciziile vor fi anulate”.

La intrarea în restaurante, clienţilor le va fi măsurată temperatura corporală, care nu trebuie să depăşească nivelul de 37,5 grade Celsius.

Distanţa între clienţi trebuie să fie de cel puţin un metru, cu excepţia cazurilor în care sunt instalate separatoare din pexiglass între mese.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Controverse grave în cazul alertei cu bombă la trenul București–Kiev: R. Moldova susține că incidentul a avut loc azi, CFR Călători neagă
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
De ce mahmureala este mai greu de suportat odată cu vârsta?