Prima pagină » Știri » BOICOT. Unele magazine din mall-uri nu se vor redeschide dupa 15 iunie, pentru că au plătit chirie în timpul pandemiei

BOICOT. Unele magazine din mall-uri nu se vor redeschide dupa 15 iunie, pentru că au plătit chirie în timpul pandemiei

BOICOT. Unele magazine din mall-uri nu se vor redeschide dupa 15 iunie, pentru că au plătit chirie în timpul pandemiei
PANDEMIE. Ministrul Sănătății a semnat ordinul cu noile reguli care vor trebui respectate în mall-uri / Sursă FOTO: Alexandra Pandrea / Gândul)

Unele magazine din mall-uri nu se vor să redeschide, după data de 15 iunie, ca formă de protest a comercianților față de proprietarii care au cerut chirie şi în perioada în care toate spațiile au fost închise, iar activitatea suspendată.

Adrian Câzu, proprietarul unui lanţ de magazine de încălţăminte, susține că mall-urile şi-au mai pierdut din chiriaşi, pentru că proprietarii i-au pus pe chiriași să plătească și în perioada stării de urgență, în care toate mall-urile au fost închise.

„Se pot deschide magazinele, dar există o posibilitate foarte mare ca în anumite mall-uri o mare parte din magazine să nu se deschidă în semn de boicot. Este vorba evident de mall-urile a căror proprietari solicită în continuare, în mod ilegal şi injust, chiria pentru perioada de închidere. Vor fi doar câteva mall-uri boicotate. Nimeni nu a plătit chiria pentru perioada de închidere”, a declarat Adrian Câzu, citat de Mediafax.

Cinematografele şi restaurantele, însă, nu se vor deschide nici după marea relaxare din 15 iunie. Angajaţii lor sunt încă în şomaj tehnic, iar proprietarii nu au plătit chiria.

„Toate magazinele care au fost închise într-o primă fază, excepţie făcând restaurantele. După cum ştim, deocamdată, autorităţile au anunţat că acestea vor fi încă închise la data de 15 iunie. Ele nu vor funcţiona, dar celelalte magazine cu siguranţă vor fi deschise”, a precizat directorul unui centru comercial, Maria Crăciun.

Patronatele din turism intenționează să acționeze în instanță Guvernul dacă restaurantele din hoteluri nu se deschid pe 15 iunie

Patronatele din Turismul Românesc anunță că va acționa în instanță Guvernul dacă restaurantele din hoteluri nu se deschid pe 15 iunie, în contextul în care începând cu această dată peste 500.000 de români și-au achiziționat deja servicii de cazare în țară, cu mese incluse, iar președintele Iohannis nu a făcut niciun anunț despre redeschiderea restaurantelor din hoteluri.

Patronatele din turism avertizează Guvernul că va acționa în instanță Guvernul pentru întârzierea deschiderii restaurantelor din hoteluri, măsură care „va arunca în faliment mai mult de două treimi dintre hotelurile din țară”.

Agențiile de turism cer Guvernului eliminarea restricțiilor de călătorie din 15 iunie

Patronatul Asociația Națională a Agențiilor de Turism din România (ANAT) solicită Guvernului României eliminarea restricțiilor de călătorie din data de 15 iunie 2020, începând cu deplasările în țările vecine: Bulgaria, Grecia, Croația, Muntenegru, Albania, conform unui comunicat.

Asociația mai cere, în funcție de evoluția situației epidemiologice, să se revină la normalitate pentru călătoriile în statele europene care și-au deschis granițele pentru turism, scrie Mediafax.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Mesajele subtile ale ambasadelor străine pentru România: amenințări din Rusia, prietenie din SUA, solidaritate din Franța
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Scenariul care îl sperie pe J.D. Vance: armele nucleare ale Franței și Marii Britanii, controlate de politicieni islamiști „în 15 ani”
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Femeile își dau seama mai repede atunci când cineva este bolnav, arată un studiu