Prima pagină » Știri politice » Cazanciuc, despre legea carantinei: „Nu există nicio garanție că românii nu vor fi luați de pe stradă pentru un simplu strănut”. Când va intra la vot

Cazanciuc, despre legea carantinei: „Nu există nicio garanție că românii nu vor fi luați de pe stradă pentru un simplu strănut”. Când va intra la vot

Madalina Prundea
Cazanciuc, despre legea carantinei: „Nu există nicio garanție că românii nu vor fi luați de pe stradă pentru un simplu strănut”. Când va intra la vot
Sursa foto: Alexandra Pandrea / Gândul

Robert Cazanciuc, președintele interimar al Senatului, a criticat, duminică, în cadrul unei conferințe pe presă, proiectul de lege elaborat de Guvern privind instituirea unor măsuri în domeniul sănătăţii publice în situaţii de risc epidemiologic şi biologic, despre care spune că reprezintă „o sumă de încălcări repetate ale drepturilor și libertăților fundamentale ale cetățenilor”. Senatorul PSD a evitat să dea un termen la care proiectul va fi supus plenului Camerei superioare.

Președintele interimar al Senatului a precizat, duminică, în timpul unei conferințe de presă, că dezbaterile din Comisia juridică vor dura atât timp cât e necesar pentru a finaliza o lege bună, care să îi protejeze pe români.

Proiectul de lege privind instituirea unor măsuri în domeniul sănătăţii publice în situaţii de risc epidemiologic şi biologic a fost adoptat luni de Guvern, după ce a fost elaborat în conformitate cu decizia CCR, votat joi în Camera Deputaților și intrat în dezbaterea senatorilor juriști de vineri. Sâmbătă, la solicitarea PSD, votul din plen a fost amânat pentru luni, însă, conform agendei Senatului, va intra în dezbatere luni sub sub rezerva depunerii raportului comisiei.

„Guvernul PNL condus de Ludovic Orban a scăpat situația de sub control”

„Am avut o săptămână în care președite Iohannis a ales să iasă la televizor și să certe pe toată lumea: pe români, că nu au respectat regulile, și pe politicieni, însă ar trebui să certe Guvernul lui. E clar pentru toți: Guvernul PNL condus de Ludovic Orban a scăpat situația de sub control. O spun cifrele oficiale, comunicate chiar de Guvern. Proiectul de lege elaborat de Guvern este un dezastru, o sumă de încălcări repetate ale drepturilor și libertăților fundamentale ale cetățenilor, care, dacă s-ar adopta, așa cum a fost trimis, am avea o lege în contradicți nu numai e cu legea fundamentală a României, Constituția, dar și cu practica CEDO și a altor instanțe europene”, a declarat Robert Cazanciuc.

„Carantina, izolarea, spitalizarea trebuie făcute pe baza unor dovezi clare, științifice, de boală. În proiectul elaborat de Guvenul Orban nu există nicio garanție că românii nu vor fi luați de pe stradă pentru un simplu strănut. Semnele sugestive, așa cum e formulat în proiectul Guvernului , nu reprezintă o dovadă clară, științifică”, a afirmat Cazanciuc.

„Să fie foarte clar: toată lumea este de acord că un bolnav contagios trebuie izolat, ajutat să nu răspândească boala, dar modul în care se pune în practică această carantinare sau izolare face diferența între un regim democratic și unul dictatorial. Îți trebuie foarte mult tupeu să vii în Parlament cu un asemenea proiect, după care tot tu să țipi cp nu este votat”, a spus vicepreședintele Senatului, cu referire la criticile de sâmbătă ale premierului, după aflarea deciziei de amânare a votului în plenul Camerei superioare a Parlamentului.

„E ca și când un elev care nu prea a învățat în liceu, nu prea știe să scrie, a dat Bac-ul acum și dă vina pre profesori sau pe comisia se examinare ca a picat examenul”, a comentat Cazanciuc reacția de ieri a premierului,

„O lege foarte proastă, plină de greșeli și care lasă loc abuzurilor”

„Este a treia oară când Guvernul trimite Parlamentului, în ultimul moment, o lege foarte proastă, plină de greșeli și care lasă loc abuzurilor. Această lege trebuie să reglementeze nu numai în cazul pandemiei de acum, dar și în situații similare”, a afirmat Caznaciuc.

Un alt exemplu de deficiență a legii este lipsa termenelor de aplicare a reglementărilor propuse. „Proiectul nu le garantează românilor că vor fi izolați sau spitalizați doar atâta timp cât este nevoie, nu pe perioadă nedeterminată, cum vrea domnul Orban”, a comentat vicepreședintele Senatului.

„Confiscarea și distrugerea bunurilor unor persoane izolate, carantinate trebuie aplicate în scopul decontaminării, proporțional cu riscul sanitar existent, cu respectarea tuturor drepturilor fundamentale. Proiectul lui Orban nu prevede nici în acest caz niciuna dintre aceste garanții”, a mai spus Cazanciuc.

Vicepreședintele Senatului a criticat și propunerile Guvernului privitoare la contestarea restrângerii de drepturi.

„Am rugat Guvernul ca până luni să ne ofere o fundamentare din practica europeană, cum se întâmplă în Germania, Austria, în Spania, în Italia, pe internarea obligatorie și pe detașarea obligatorie a medicilor. De asemenea, am cerut Ministerului Justiției să avizeze acest proiect, pentru a arăta foarte clar dacă actul normativ corespunde legii fundamentale din România și practicii CEDO în această materie. De asemenea, am cerut și un aviz de la CSM pentru că în mod cert proiectul elaborat de Guvernul Orban nu are avizul CSM, deși, pentru a respecta decizia Curții Constituționale este nevoie de o procedură detaliată de contestare la un judecător”, a precizat Cazanciuc.

„Că o să votăm luni, că o să votăm marți, că o să votăm miercuri, o să vedem în funcție de cum vor fi dezbaterile în comisie”

„Trebuie să ne asigurăm că legea este respectată pentru toți, adică legea nu e numai pentru fraieri. O lege proastă nu protejează pe nimeni, să fie foarte clar, o lege proastă pune în pericol pe toată lumea. Interesul nostru e să avem o lege cât mai bună și cât mai repede posibil”, a conchis Cazanciuc.

„Ideea că suntem într-o situație dezastruoasă acum este pur și simplu o minciună. Pentru că în luna martie și aprilie vârful era mult mai sus, undeva la 10 -11% proporție. Acum suntem undeva la 3-4%. Deci nu trebuie să lucrăm non stop să punem românilor pe masă o lege proastă, care să nu îi protejeze, pentru că mecanismele din această lege nu îi protejează pe români”, a răspuns Cazanciuc la întrebarea privind activitatea comisiei, în contextul externării multor pacienți confirmați cu COVID-19.

„O să stăm în Parlament până vom avea garanția că această lege îi protejează pe români, nu doar le dă senzația că îi protejează”, a spus Cazanciuc. „Că o să votăm luni, că o să votăm marți, că o să votăm miercuri, o să vedem în funcție de cum vor fi dezbaterile în comisie”, a completat Cazanciuc, precizând că au fost invitați la dezbatere și reprezentanți ai organizațiilor profesionale, ai societății civile și ai altor actori implicați.

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat, sâmbătă, un nou record în ceea ce privește numărul de noi îmbolnăviri, în ultimele 24 de ore, 698, iar numărul lor, conform raportării de duminică a fost de 456, astfel că numărul total a ajuns la 32.535.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Tensiuni maxime. Americanii au lovit 140 de ținte din Iran. Teheranul atacă Bahrainul, Iordania, Qatarul, Omanul și Kuweitul
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Simona Halep, prima reacție după ce s-a afişat la Wimbledon cu afaceristul Dorin Mateiu
Adevarul
Pensionar la 40 de ani? Strategia radicală prin care tot mai mulți tineri își cumpără libertatea. Cum se aplică în România
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Ce a scris Ann Widdecombe în ultimele minute de viață. Mesajele fostei deputate au fost făcute publice
Digi24
Un oraș european sufocat de turiști interzice accesul cu mașina în centrul vechi pe timpul verii. Ce amenzi riscă șoferii
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Oamenii de știință au creat cea mai realistă celulă artificială de laborator