Prima pagină » Știri » A patra noapte a protestelor antiguvernamentale din Bulgaria

A patra noapte a protestelor antiguvernamentale din Bulgaria

A patra noapte a protestelor antiguvernamentale din Bulgaria

Mii de bulgari s-au adunat duminică pentru a patra zi de proteste la Sofia și în alte orașe pentru a protesta împotriva corupției și a cere demisia guvernului conservator.   

Peste 3.000 de protestatari au strigat „Mafia!” și „Demisionează!” în afara sediului guvernamental din Sofia și au mers în parlament.

Proteste, declanșate de atacurile polițiștilor

Protestele din Capitală au fost provocate de un atac inedit de polițiști puternic înarmați și procurori la sediul prezidențial joi, transmite voanews.com.

Afacerile juridice ale președintelui Rumen Radev și  consilierul său pentru securitate și apărare au fost reținuți pentru interogare, iar birourile lor au făcut percheziții ca parte a două sonde separate în privința influențării și divulgării secretelor de stat.

De asemenea, protestatarii s-au adunat duminică în cel puțin 10 orașe.

Căutările de joi au stârnit furie publică și au adus mii de manifestanți pe străzile Sofiei pentru a condamna atacurile unui guvernul și al procurorului șef împotriva Radevului susținut de socialiști.

Critici împotriva premierului și procurorului șef

Președintele este un critic neclintit al cabinetului premierului Boyko Borisov, acuzându-l de „legături cu oligarhii”.

Sâmbătă, Borisov a refuzat să demisioneze, însă adversarii au lansat o petiție online care vizează să adune până la 1 milion de semnături pentru a-i cere înlăturarea.

Opoziția socialistă din Parlament a mai spus duminică că vor depune o moțiune de încredere împotriva cabinetului pentru „corupție” miercurea viitoare, apelând la protestatari să le sprijine.

Misiunile de vineri s-au transformat violent, cu 18 protestatari arestați, inclusiv doi bărbați care au fost spitalizați după ce au fost bătuți, ceea ce a determinat o participare și mai mare sâmbătă, când Radev s-a alăturat protestatarilor în cererea lor de demisie a cabinetului și a procurorului șef.

Poliția a făcut apel pentru reținere înaintea manifestației de duminică, iar Ministerul de Interne a anunțat duminică târziu că mitingul s-a încheiat fără incidente.

Treisprezece ani de la aderarea la UE ca țară cea mai săracă, Bulgaria a rămas, de asemenea, statul membru cel mai predispus al blocului, conform indicelui de percepție a corupției al Transparency International.

Mediafax
Ministrul Transporturilor Ciprian Şerban se apără în scandalul mitei
Digi24
UE a înghețat ajutorul financiar pentru Ucraina din cauza măsurilor luate de Zelenski în privința instituțiilor anticorupție
Cancan.ro
Noemi și Bogdan Troia și-au pierdut cei trei copii într-un accident rutier cumplit, iar cuplul a ajuns în stare gravă la spital 😢
Prosport.ro
Ce și-a făcut Simona Halep pentru a fi o femeie mai atrăgătoare
Adevarul
Val de glume după ce Poliția a anunțat că Emil Gânj „se deplasează cu o viteză neobişnuită pentru un om normal”. „Vine dintr-o altă galaxie”
Mediafax
Nou record mondial: A venit pe lume 'cel mai bătrân' bebeluș
Click
Orașul european care a impresionat-o pe Irina Fodor în vacanță: „M-aș mai întoarce aici oricând”
Wowbiz
Ei sunt Noemi și Bogdan, părinții care și-au pierdut toți cei trei copii într-un accident cumplit. Părinții nu știu încă ce s-a întâmplat
Antena 3
O rusoaică spune cum a fost la mare, în resortul lui Kim Jong Un: Au anulat avionul, ne-au dus cu trenul. Un tren pentru 13 oameni
Digi24
VIDEO Cutremurul din Kamceatka, în topul celor mai mari seisme înregistrate vreodată. Cum se formează un tsunami, valul ucigaș
Cancan.ro
Mirabela Grădinaru, umilită de o cântăreață: 'E o 😲'
Ce se întâmplă doctore
Mihaela Rădulescu, dărâmată la funeraliile lui Felix Baumgartner! Primele imagini cu vedeta. Nu a mers îmbrăcată în negru
observatornews.ro
Inundaţiile devastatoare din Suceava au scos la suprafaţă amploarea defrişărilor ilegale
StirileKanalD
Profesoară de 26 de ani, condamnata la 5 ani de închisoare după ce a trimis imagini nud cu ea unui elev de 16 ani. Ireal ce i-a propus băiatului 
KanalD
Biletele la metrou se scumpesc din nou! La cât ajunge prețul unei călătorii
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
EXCLUSIV | Adevărata listă cu radarele fixe din România. Locurile cu cea mai mare densitate de camere de depistare a șoferilor
Descopera.ro
Regele României care și-a alungat SORA din țară!
Capital.ro
Carte de identitate 2025. Obligație pentru românii care își scot sau schimbă buletinul: Minim 6 luni
Evz.ro
Ilie Năstase, la un pas să bată o vedetă TV din România. Nasty a fost oprit cu greu
A1
Mihaela Rădulescu a fost copleșită când a văzut ce omagiu au făcut prietenii lui Felix Baumgartner. Ce s-a întâmplat
Stirile Kanal D
VIDEO Viiturile lasă în urmă dezastru. Soția bărbatului mort, în stare de șoc. Omul a încercat să salveze câinii, dar a fost ucis de furia naturii: „L-am căutat și l-am strigat toată noaptea”
Kfetele
Ce gest au făcut apropiații lui Felix Baumgartner în apropierea locuinței sale și de ce a fost Mihaela Rădulescu extrem de emoționată
RadioImpuls
HOROSCOP 31 iulie 2025. Explozie de noroc pentru o zodie! Nu are cum să piardă azi, orice ar face. Aceasta va încasa sume mari de bani și va ajunge pe culmile succesului
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, am aflat că ai amant! Ce are el și nu am eu?
Descopera.ro
Invazie de tarantule în mai multe state americane