Prima pagină » Știri » Polițiștii propun înăsprirea pedepselor din Codul rutier! Închisoare pentru șoferi în locul amenzilor! (EXCLUSIV)

Polițiștii propun înăsprirea pedepselor din Codul rutier! Închisoare pentru șoferi în locul amenzilor! (EXCLUSIV)

Polițiștii propun înăsprirea pedepselor din Codul rutier! Închisoare pentru șoferi în locul amenzilor! (EXCLUSIV)

Polițiștii doresc o nouă modificare a Codului rutier, după ce au ajuns la concluzia că actualele sancțiuni, care privesc abateri ce pot avea urmări grave, nu au avut efectul așteptat și nu i-au disciplinat, suficient, pe șoferi. În același timp, agenții din stradă vor ca, pentru unele încălcări ale legislației rutiere, să existe pedepse cu închisoarea și nu doar cu amendă și suspendarea permisului de conducere, cum se întâmplă acum.

Chiar dacă unele sancțiuni prevăzute de Codul rutier au fost mărite chiar la începutul acestui an, polițiștii rutieri au constatat că șoferii nu au devenit mai disciplinați decât înainte de ultima modificare.

În acest sens, Institutul pentru Cercetarea și Prevenirea Criminalității din cadrul Poliției Române a făcut un studiu pentru realizarea căruia au fost chestionați mii de polițiști de circulație din toată țara, cu scopul de a stabili cum văd agenții din stradă actuala legislație rutieră.

Potrivit unor surse din Poliție, majoritatea celor chestionați au răspuns că amenzile sunt prea mici. Principalul argument a fost acela că, deși sancțiunile au tot crescut, șoferii au continuat să comită aproximativ același număr de abateri.

Ca urmare, polițiștii au tras concluzia că este nevoie de o nouă modificare a Codului rutier care să aducă amenzi mult mai mari pentru neasigurarea și nesemnalizarea la schimbarea direcției de mers, acestea fiind cele mai frecvente incidente care se înregistrează în trafic.

Potrivit actualului Cod rutier sancțiunea maximă este cu amendă care poate ajunge la suma de 435 de lei.

Polițiștii cer dosare penale

O a doua abatere pentru care oamenii legii doresc sancțiuni mai dure se referă la nerespectarea semnalelor, indicațiilor și dispozițiilor polițistului aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu. În acest moment, sancțiunea presupune o amendă contravențională în valoare de 725 de lei și suspendarea permisului pentru o lună.

Există însă și o abatere pentru care polițiștii rutieri susțin că șoferii trebuie neapărat băgați la închisoare. Ca urmare, aceștia au spus că, din punctul lor de vedere, neoprirea la semnalul polițistului ar trebui să devină infracțiune și să fie, deci, pedepsită cu închisoarea.

Concret, aceștia au solicitat „creșterea sancțiunilor pentru refuzul conducătorilor auto de a opri la semnalul agentului de poliție, eventual definirea legală a acestor comportamente ca infracțiuni, pentru a inhiba astfel de tendințe comportamentale și a reduce numărul situațiilor în care polițiștii pornesc în urmăriri cu grad ridicat de risc de accident”.

Conform actualului Cod rutier, această faptă se sancționează tot cu 725 de lei amendă și suspendarea permisului, pentru o lună.

Un caz extrem de grav, provocat de un șofer care a refuzat să oprească la semnalul polițistului, s-a produs în București, cu cinci ani în urmă, când polițistul rutier Gheorghe Ionescu, poreclit Dulăul, a încercat să-l oprească un om de afaceri de origine turcă și s-a agățat de mașina acestuia. Bărbatul de la volan a accelarat, iar agentul a căzut pe asfalt și a murit, ulterior, la spital.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Carrefour își vinde magazinele! Frații Pavăl de la Dedeman vor prelua operațiunile retailerului 
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Acuzații dure la andresa Antena 1 după ce Zmărăndescu & soția au fost salvați pentru a 5-a oară de la eliminare: 'Cum este posibil ca producătorii să favorizeze în asemenea hal o echipă?'
Prosport.ro
FOTO. Una dintre cele mai frumoase sportive a trădat SUA pentru China! A ales să concureze la Jocurile Olimpice pentru țara părinților nu pentru țara ei natală
Adevarul
Primele imagini cu fiul lui Ramzan Kadîrov după accidentul în care a fost implicat. Adam, vizibil schimbat
Mediafax
O țară în care s-au născut zeci de mii de copii români anunță o alocație de 200 de euro
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Două țări au devenit, peste noapte, un obstacol în calea noilor sancțiuni ale UE împotriva petrolului rusesc
Cancan.ro
Mașina condusă de Sorin Iacob pe drumul morții avea cameră pe bord. Motivul ireal pentru care singura proba-cheie nu poate fi folosită 😲
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce a pierdut lupta cu kilogramele în plus! Ce dietă strictă urmează
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Ninsori timp de 11 zile în România: șoferii, avertizați privind drumurile afectate
Descopera.ro
Misterul apei de pe Marte: Ce au descoperit oamenii de știință?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Materialul „imposibil”: cercetătorii au creat un hibrid sticlă-plastic care sfidează legile fizicii