Prima pagină » Social » Un preot din Cluj se declară revoltat: „Haideți să terminăm cu prostiile și să ne informăm mai bine / Problema existenței virusului nici nu ar trebui discutată măcar”

Un preot din Cluj se declară revoltat: „Haideți să terminăm cu prostiile și să ne informăm mai bine / Problema existenței virusului nici nu ar trebui discutată măcar”

Un preot din Cluj se declară revoltat: „Haideți să terminăm cu prostiile și să ne informăm mai bine / Problema existenței virusului nici nu ar trebui discutată măcar”

Un preot din Cluj-Napoca trage un semnal de alarmă și îi sfătuiește pe români să nu mai asculte teoriile conspirației și să-și vaccineze copiii. În ceea ce privește epidemia de coronavirus, preotul se declară revoltat de faptul că se pune la îndoială existența acestui virus.

„Nu îmi pot imagina că la această oră, după atâtea luni și atâtea probleme create la nivelul societății de acest coronavirus încă mai sunt oameni care pun această problemă a existenței virusului. Problema existenței virusului nici nu ar trebui discutată măcar”, a declarat preotul Bogdan Chiorean la Digi 24.

Preotul din Cluj-Napoca a adus în discuție și bolile copilăriei și vaccinurile care se făceau pe vremuri, de care au beneficiat foarte mulți români.

Preot: „La noi, rata de vaccinare scade, din nefericire, pe an ce trece, iar asta pentru că există tot felul de teorii conspiraționiste”

„Dacă ne gândim la bolile copilăriei, în special la rujeolă, în America din 2002 nu mai există rujeolă, pentru că în 1990 a fost o epidemie cu aproximativ 10.000 de decese, cele mai multe la copii sub 5 ani, la care se adaugă copiii rămași cu sechele, cu meningo-encefalite, retard psihic, complicații, care au afectat în mod grav și definitiv calitatea vieții celor care au rămas în viață.

La noi, rata de vaccinare scade, din nefericire, pe an ce trece, iar asta pentru că există tot felul de teorii conspiraționiste”, spune preotul.

Preot: „Multe site-uri foarte accesate în România sunt despre teoriile conspiraționiste”

Teologul, care este și medic, și se ocupă de un centru de îngrijiri paliative din Cluj-Napoca le cere românilor „să termine cu prostiile și să se informeze mai bine”.

Multe site-uri foarte accesate în România sunt despre teoriile conspiraționiste. Se încearcă sub orice formă nevaccinarea, se transmite că vaccinul ar fi făcut din fetuși avortați, mai știu eu ce, ca să atragă oprobriul public. Haideți să terminăm cu prostiile și să ne informăm mai bine”, mai spune preotul.

Recomandarea video

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Statele Unite interzic dronele fabricate în afara țării, în special cele din China