Prima pagină » Social » INS anunță câți români au mai rămas în țară. Ce fenomen îngrijorător ne amenință viitorul!

INS anunță câți români au mai rămas în țară. Ce fenomen îngrijorător ne amenință viitorul!

INS anunță câți români au mai rămas în țară. Ce fenomen îngrijorător ne amenință viitorul!

Institutul Național de Statistică a calculat că, la 1 ianuarie 2020, în țară au mai rămas  19,318 milioane locuitori. Aceasta este populația rezidentă a României, conform datelor oficiale. Din cercetarea de piață a specialiștilor se observă și o adâncire  a fenomenului de îmbătrânire demografică.

Potrivit INS, cauza principală a acestei scăderi o reprezintă sporul natural negativ (numărul persoanelor decedate depăşind numărul născuţilor-vii cu 73.630 persoane).

Populaţia feminină din România este majoritară, cuprinzând 9,872 milioane de persoane, aproximativ 51,1% din totalul populaţiei rezidente (cuprinde totalitatea persoanelor, cetăţenie română, străină sau fără cetăţenie, care au reşedinţa obişnuită în România, pentru o perioadă de cel puţin 12 luni.).

Procesul de îmbătrânire demografică s-a adâncit, comparativ cu 1 ianuarie 2019, remarcându-se creşterea ponderii populaţiei vârstnice (de 65 ani şi peste). Ponderea populaţiei de 0-14 ani în total populaţie a înregistrat o scădere de 0,1% (de la 15,7% în 2019 la 15,6% la 1 ianuarie 2020), în timp ce ponderea populaţiei de 65 ani şi peste în total populaţie a înregistrat o creştere de 0,5% (de la 18,5% în 2019 la 19% la 1 ianuarie 2020). Astfel, raportul de dependenţă demografică a crescut de la 52 (la 1 ianuarie 2019) la 52,9 persoane tinere şi vârstnice la 100 persoane adulte (la 1 ianuarie 2020)”, se menţionează în comunicatul INS.

Potrivit sursei citate, România continuă să fie o ţară de emigrare, fenomenul constituind cea de-a doua cauză principală a reducerii populaţiei ţării. Soldul migraţiei internaţionale în anul 2019 a fost negativ, numărul emigranţilor depăşind numărul imigranţilor cu aproape 31.000 de persoane. În cursul anului 2019, bărbaţii au emigrat într-o proporţie mai mare decât femeile (54,3%). Şi în rândul imigranţilor, bărbaţii au fost majoritari (53,7%).

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe