Prima pagină » Știri » Orban despre amânarea alegerilor locale: ”E ridicolă ideea PSD, la fel de ridicolă ca moţiunea de cenzură”

Orban despre amânarea alegerilor locale: ”E ridicolă ideea PSD, la fel de ridicolă ca moţiunea de cenzură”

Orban despre amânarea alegerilor locale: ”E ridicolă ideea PSD, la fel de ridicolă ca moţiunea de cenzură”
Membrii birourilor electorale și alegătorii trebuie să respecte măsuri de protecție sanitară în secțiile de vot

Președintele PNL a ținut să ironizeze ideea avansată de PSD privind amânarea alegerilor locale.

Sâmbătă, liderul social-democraților, Marcel Ciolacu, a vorbit despre amânarea scrutinului, care este programat pentru ziua de 27 septembrie. El chiar s-a referit la comasarea localelor cu parlamentarele, care vor avea loc tot anul acesta.

Ludovic Orban: ”E ridicolă ideea PSD, la fel de ridicolă ca moţiunea de cenzură”

”Alegerile se vor ţine pe 27 septembrie. E ridicolă ideea PSD, la fel de ridicolă ca moţiunea de cenzură. Cum să amâni alegerile? Şi aşa s-a prelungit mandatul aleşilor locali, alegerile au fost o dată amânate”.

Ludovic Orban a reamintit că mandatele aleșilor locali au fost deja prelungite din cauza pandemiei și a insistat pe ideea de legitimate care trebuie obținută prin votul popular.

„Data a fost convenită de comun acord între toţi liderii politici şi nu a fost fixată prin Hotărâre de Guvern, ci prin lege, în Parlament, care a fost adoptată cred că aproape în unanimitate. Deja campania e în curs, partidele şi-au prezentat candidaţii, cetăţenii sunt informaţi despre aceşti candidaţi, îşi formează opţiunile şi e fundamental pentru comunităţile locale să aibă reprezentanţi legitimi”, a explicat șeful Guvernului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Pot influența formarea unui guvern.” Bolojan explică de ce neafiliații contează mai mult decât UDMR
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Eşec pentru Kremlin la Beijing: Putin a plecat fără acordul vital pentru gazele rusești și a anulat conferința de presă
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
21 mai, Ziua Internațională a Ceaiului. Cea mai populară băutură din lume are o istorie de peste 5.000 de ani