Prima pagină » Știri » Alexandru Rafila, prima reacție după ce România s-a apropiat de 5.000 de cazuri de COVID-19 pe zi. “Circulația virusului în comunitate e tot mai mare. La ATI, ne apropiem de limită!”

Alexandru Rafila, prima reacție după ce România s-a apropiat de 5.000 de cazuri de COVID-19 pe zi. “Circulația virusului în comunitate e tot mai mare. La ATI, ne apropiem de limită!”

Alexandru Rafila, prima reacție după ce România s-a apropiat de 5.000 de cazuri de COVID-19 pe zi. “Circulația virusului în comunitate e tot mai mare. La ATI, ne apropiem de limită!”

Alexandru Rafila, președintele Societății Române de Microbiologie, este îngrijorat de faptul că virusul are o circulație tot mai mare în comunitate și atrage atenția că locurile în secțiile de terapie intensivă sunt tot mai puține.

Declarația lui Alexandru Rafila a venit în contextul în care Grupul de Comunicare Strategică a anunțat, miercuri, aproape 5.000 de cazuri noi de COVID-19.

Este important. E cel mai mare număr de teste de până acum, 37.000. Acest lucru demonstrează că sunt tot mai multe persoane care întrunesc criteriile INSP. Circulaţia virusului în comunitate este tot mai mare. Dacă în următoarele zile vom avea iar 5.000 de cazuri, vom asista la o creştere a numărului de cazuri în secţiile de terapie intensivă, ceea ce ne apropie de limită„, a spus Alexandru Rafila, la Digi 24.

Alexandru Rafila: “Virusul gripal nu circulă în Europa”

Întrebat dacă sunt șase ca România se se confrunte în acelaşi timp cu pandemia de COVID-19 şi cu epidemia de gripă, Alexandru Rafila a declarat: „Virusul gripal nu circulă în Europa. Este o întârziere a virusului gripal. Ne mai dă un răgaz. Se datorează măsurilor de protecţie individuală. Undeva după luna ianurie poate începe sezonul gripal, cu o intensificare în februarie-martie„.

Încă 4.848 cazuri noi de coronavirus în România

Până pe 21 octombrie, pe teritoriul României au fost confirmate 191.102 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. 137.835 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.848 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19).

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.250. Dintre acestea, 766 sunt internate la ATI.

În intervalul 20.10.2020 (10:00) – 21.10.2020 (10:00) au fost raportate 69 de decese (44 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus. În total, 6.065 de persoane diagnosticate cu COVID-19 au decedat.

La nivel național, au fost prelucrate 2.927.096 de teste. Dintre acestea, 37.025 au fost efectuate în ultimele 24 de ore.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Harta scumpirii locuințelor în Europa: cine conduce, unde sunt cele mai mici creșteri și singura țară cu prețuri în scădere
Digi24
VIDEO „Mi se ard cozonacii în cuptor”. O şoferiţă a fost prinsă cu 176 de kilometri pe oră pe DN 38
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Prosport.ro
FOTO. Belodedici își vinde casa dintr-o zonă boemă a Bucureștiului. Cum arată locuința: „Aer elegant și cald”
Adevarul
Viktor Orbán ar putea cere anularea alegerilor, în cazul unei victorii a opoziției. Analist român din Marea Britanie: „S-ar putea inspira de la noi”
Mediafax
Motivul incredibil pentru care iranienii nu pot redeschide Strâmtoarea Ormuz: nu găsesc minele puse de ei
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ai rămas blocat în trafic pe DN1? Iată câteva rute alternative
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Semne că telefonul îți afectează concentrarea (chiar și atunci când nu îl folosești)