Prima pagină » Știri » Klaus Iohannis, despre redeschiderea școlilor: „Pentru a proteja și copiii și părinții lor este necesar să se facă învățământ online!”

Klaus Iohannis, despre redeschiderea școlilor: „Pentru a proteja și copiii și părinții lor este necesar să se facă învățământ online!”

Klaus Iohannis, despre redeschiderea școlilor: „Pentru a proteja și copiii și părinții lor este necesar să se facă învățământ online!”

Președintele României, Klaus Iohannis, a susțunit duminică, 29 noiembrie, o conferință de presă la Call Center-ul DSP București unde a punctat faptul că elevii se vor reîntoarce în școli atunci când vor fi îndeplinite condițiile de siguranță.

Klaus Iohannis a vizitat duminică Call Center-ul DSP București, de la Arena Națională, unde a declarat că școlile nu pot fi redeschise, așa cum recomandă Organizația Mondială a Sănătății.

De asemenea, acesta a comentat și declarația făcută de Avocatul Poporului în care susținea că elevii pierd doi ani din cauza închiderii unităților de învățământ în România și în anul școlar 2019-2020, dar și în cel în curs.

Klaus Iohannis: „Trebuie să meargă la clasă când pot să meargă în condiții de siguranță”

„Nu sunt de acord că sunt 2 ani pierduți, dar elevii și părinți pierd mult pentru că nu se pot desfășura orele la clasă. Aceste recomandări trebuie citite până la capăt. Trebuie să meargă la clasă când pot să meargă în condiții de siguranță. La noi, rata de infectare este foarte mare, aceste condiții nu pot fi nici create, nici garantate, iar pentru a proteja și copiii și părinții lor, este necesar să se facă învățământ online”, a declarat Klaus Iohannis.

Avocatul Poporului cerea pe 25 noiembrie Ministerului Educației să redeschidă școlile. Renate Weber s-a autosesizat referitor la situația asigurării de laptopuri la cerere pentru profesori, pentru continuarea școlii online, relevă un document.

Avocatul Poporului o avertizează pe Monica Anisie că „poate fi reținută o posibilă încălcare a drepturilor” reglementate de Constituție, respectiv „dreptul la învățătură” și a cerut verificarea situației, relevă documentul prezentat de edupedu.ro.

„Nu vedem de ce școlile nu au putut fi deschise, cel puțin pentru vârstele mai mici. Desigur, pe lângă luarea măsurilor de precauție”, a declarat adjunctul Avocatului Poporului, pentru publicația de limbă maghiară Maszol.ro.

„Având în vedere toate acestea, Avocatul Poporului cere Ministerului Educației să ia în considerare redeschiderea școlilor, în lumina recomandării OMS”, se arată în adresa trimisă Ministerului Educației de către adjunctul Avocatului Poporului.

„Măsurile nu au avut, în esență, niciun efect. Nu vedem de ce școlile nu au putut fi deschise, cel puțin pentru vârstele mai mici. Desigur, pe lângă luarea măsurilor de precauție”, a afirmat adjunctul Avocatului Poporului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vor să trăiască până la 90 de ani în formă maximă! Clinicile unde bogații plătesc mii de euro pentru tinerețe
Digi24
Mesajul surprinzător al lui Friedrich Merz: „Nu le-aş recomanda copiilor mei să meargă în SUA, la studii sau la muncă”
Cancan.ro
BREAKING‼️ A fost găsită MOARTĂ, în celulă! Ce s-a întâmplat cu Amiana, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
De ce și-au pus greii PSD „sechestru” pe nume. Mutarea bizară de la OSIM
Mediafax
Te poți îmbogăți dacă ai un asemenea telefon vechi! Ai și tu unul uitat prin casă?
Click
Horoscop săptămâna 15-21 mai. Patru zodii trag lozul norocos și fac schimbări importante în viața lor
Digi24
Traian Băsescu spune cine este „liberalul 100%” pe care l-ar vedea în funcția de premier. „Nu-l pune nimeni sub semnul întrebării”
Cancan.ro
Andreea Ibacka, declarații bulversante despre violența conjugală: 'Există viață după abuz. Nicio femeie nu merită să trăiască în frică'
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De ce doi șoferi cu aceeași mașină plătesc RCA diferit? Cât costă asigurarea auto în 2026 și care sunt tarifele de referință
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Oamenii de știință, uimiți de norul unui vulcan care distruge metanul din atmosferă