Prima pagină » Actualitate » Sindicaliștii din Educație vor o întâlnire cu președintele Klaus Iohannis, după ce premierul Florin Cîțu ar fi tratat cu indiferență solicitările lor de dialog

Sindicaliștii din Educație vor o întâlnire cu președintele Klaus Iohannis, după ce premierul Florin Cîțu ar fi tratat cu indiferență solicitările lor de dialog

Sindicaliștii din Educație vor o întâlnire cu președintele Klaus Iohannis, după ce premierul Florin Cîțu ar fi tratat cu indiferență solicitările lor de dialog
Klaus Iohannis face apel la unitate în rândul coaliției de la guvernare, chiar dacă vor exista și „decizii dificile”. Sursa: MEDIAFAX FOTO

Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” și Federația Națională Sindicală „Alma Mater”, îi cer președintelui Iohannis să stabilească o întâlnire cu ei pentru a discuta problemele din sistemul de învățământ.

Astfel, sindicaliștii din Educație îi cer președintelui Klaus Iohannis să se implice în calitatea sa de mediator între stat și societate pentru a rezolva problemele din sistemul de învățământ, acuzând că premierul a tratat cu indiferență solicitările de dialog.

Aceștia susțin că, de la învestirea Guvernului Cîțu și până în prezent, „Florin Vasile Cîțu a tratat cu indiferență solicitările noastre de dialog, în vederea discutării și identificării celor ai bune soluții pentru rezolvarea problemelor stringente ale sistemului și ale salariaților săi, refuzând orice întrevedere cu reprezentanții federațiilor sindicale reprezentative din educație”.

Ei mai spun că cer acest lucru în numele celor peste 300.000 de salariați din învățământ ale căror drepturi și interese le reprezintă.

Florin Cîțu anunță patru reforme majore în acest an: „Românii le aşteaptă de 30 de ani. Mi le asum eu!”. Care sunt domeniile vizate

Premierul Florin Cîţu a anunţat, sâmbătă, că Guvernul va realiza în acest an patru reforme majore: pensii, salarizare, educaţie şi administraţie fiscală, reforme pe care românii le așteaptă de 30 de ani, a mai punctat premierul.

Sunt patru reforme, pensii, salarizare, educaţie şi administraţie fiscală. Sunt lucruri pe care le vom face în acest an, pe care lumea le aşteaptă de 30 de ani de zile. Ştiu că foarte mulţi lideri politici se vor da la o parte. Mi le asum eu!”, a declarat premierul Florin Cîţu sâmbătă, într-o conferinţă de presă susţinută după vizita la Bruxelles.

Florin Cîțu: Alte 2,4 milioane doze de vaccin

Premierul României, Florin Cîțu, a anunțat că țara noastra va primi în luna martie 2,4 milioane de doze de vaccin. Totodată, acesta a anunțat că autoritățile au fost felicitate pentru modul în care au pregătit campania de vaccinare.

Marcel Ciolacu, replică pentru premier: „Vrei să dai telefoane, Cîțule?! Ai vreo 10 milioane de telefoane de dat!”

Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a reacționat imediat, după declarațiile premierului Florin Cîțu de sâmbătă. Prim-ministrul a susținut, astăzi, la ora 13,00, o conferinţă de presă la Palatul Victoria, după vizita sa de lucru la Bruxelles.

După ce Florin Cîțu l-a ironizat pe Marcel Ciolacu și a transmis că acesta nu înțelege calculele bugetare, președintele PSD nu s-a lăsat mai prejos.

Acesta i-a transmis în mod direct că are „un comportament adolescentin”, iar cei care ar trebui sunați sunt grupurile țintă care vor avea de suferit în urma tăierilor bugetare, „10 milioane de români”.

Ciolacu spune, de asemenea, că Florin Cîțu a fost criticat la Bruxelles, „și-a luat palme peste ochi”, iar „în țară își varsă frustrările”.

Ciolacu îi cere demisia premierului și declară că se simte deranjat de atitudinea prim-ministrului, pe care o numește o „rățoială adolescentină”.

Marcel Ciolacu: „Vrei să dai telefoane, Cîțule?! Ai vreo 10 milioane de telefoane de dat!”

„Cîțu și-a luat palme peste ochi la Bruxelles și își varsă frustrările pe toată lumea în țară.

Vrei să dai telefoane, Cîțule?! Hai pune mâna pe telefon și formează:

– La milioanele de angajați cărora le-ai dat 2 lei pe zi la salariul minim;

– La milioanele de copii pe care i-ai mințit cu nesimțire că le crești alocațiile,

– La milioanele de pensionari de care ți-ai bătut joc ”electoral” că le crești pensiile;

– La sutele de mii de fermieri loviți de secetă cărora nu le-ai mai dat nicio despăgubire;

– La zecile de mii de antreprenori care și-au închis afacerile așteptând la nesfârșit banii promiși pe care voi i-ați FURAT,

Ai vreo 10 milioane de telefoane de dat! 10 milioane de români pe care i-ai nenorocit, Cîțule!

Și la sfârșit, dă-ți demisia! Scutenește-ne de rățoiala asta adolescentină!”, a transmis Marcel Ciolacu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Șoferii de mașini hibride, de trei ori mai expuși riscului de deces decât cei cu mașini pe benzină. Care este motivul
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
2026 va fi anul medicamentelor împotriva obezității