Prima pagină » „Demisie în bloc în ATI”! Medicii, amenințări dacă Guvernul umblă la veniturile din sistemul de sănătate

„Demisie în bloc în ATI”! Medicii, amenințări dacă Guvernul umblă la veniturile din sistemul de sănătate

„Demisie în bloc în ATI”! Medicii, amenințări dacă Guvernul umblă la veniturile din sistemul de sănătate

„Demisie în bloc în ATI”! Amenințarea vine din partea prof.dr. Dorel Săndesc, vicepreședinte al Societății Române de Anestezie și Terapie Intensivă (SRATI). El afirmă că toți angajații ATI vor pleca în cazul în care Guvernul „atentează la veniturile personalului medical”.

În opinia dr. Săndesc, este incalificabilă intenția guvernanților de a diminua veniturile personalului medical când țara este în pandemie.

„Demisie în bloc în ATI”! Dorel Săndesc prezintă „soluția Exit”

Prof. dr. Dorel Săndesc spune că, dacă intenția autorităților se confirmă, atunci tot personalul ATI din România va avea o reacție pe care Guvernul nu o va uita prea curând! Concret, se are în vedere demisia în bloc a tuturor angajaților din secțiile ATI. Mai mult, personalul calificat se va organiza în grup/ societate liberală care oferă contracost servicii de specialitate spitalelor!

„Am lucrat la această soluție «Exit» înainte de creșterea salariilor. Am consultat juriști și chiar Consiliul Concurenței. Propunerea a fost primită cu entuziasm de colegi și apoi le-am «fluturat-o» autorităților pe sub nas. Sigur și această perspectivă îngrijorătoare pentru ei a contribuit la decizia majorărilor salariale. La urma urmei, o asemenea soluție, practicată în multe țări, inclusiv de colegii din Polonia, ne-ar absolvi de responsabilitățile pentru toate deficiențele sistemului. Va rămâne ca noi să răspundem doar de ceea ce facem, de profesionalismul nostru”, a amenințat profesorul Dorel Săndesc.

În opinia vicepreședintului SRATI, „este incalificabil ca, în cea mai mare criză sanitară din istoria modernă, clasa politică să își permită să atenteze la veniturile personalului medical! Dacă se confirmă, reacția comunității ATI va fi una pregatită de mult. Demisia în bloc si organizarea noastră ca și grup/societate liberală care să ofere servicii de specialitate spitalelor”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump afirmă că SUA sunt pe punctul de a „duce treaba la bun sfârșit” în Iran
Digi24
Președintele Iranului, scrisoare deschisă adresată poporului american: Relațiile dintre Teheran și SUA nu au fost inițial ostile
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Discursul lui Trump despre războiul din Iran crește prețul petrolului: „Îi vom duce înapoi în epoca de piatră”. Niciun cuvânt despre NATO
Mediafax
Senator american, despre declarația lui Trump privind NATO: Nesăbuită și periculoasă. Propunerea de retragere „ar încuraja adversari ca Rusia și China”
Click
Condimentul care amărăște carnea de miel. Strică gustul preparatului
Digi24
Cea mai mare companie aviatică din Europa reține la sol zeci de avioane
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Ce se întâmplă doctore
Ce face acum Andrei Zaharescu, la 13 ani după divorțul de Andreea Berecleanu! Din ce își câștigă banii. S-a despărțit cu scandal de fosta prezentatoare tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Când se face schimbul de ulei la o mașină electrică? Reguli esențiale de întreținere și fluide care trebuie înlocuite
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O galaxie în care se formează stele emite vânturi cu viteze de peste 3 milioane de kilometri pe oră