Prima pagină » Știri politice » Florin Cîțu, despre actualul sistem de pensii: Peste 15 ani este riscul cel mai mare, când cei care îl vor susține vor fi din ce în ce mai puțini”

Florin Cîțu, despre actualul sistem de pensii: Peste 15 ani este riscul cel mai mare, când cei care îl vor susține vor fi din ce în ce mai puțini”

Florin Cîțu, despre actualul sistem de pensii: Peste 15 ani este riscul cel mai mare, când cei care îl vor susține vor fi din ce în ce mai puțini”
„Peste 15 ani este riscul cel mai mare pentru că atunci vom avea un numar  mare de oameni care vor ieși în același timp la pensie, iar cei care vor susține vor fi din ce în ce mai puțini

Premierul Florin Cîțu a spus, la Digi24, întrebat ce se va întampla cu pensiile în România dacă rămâne actual sistem, că „peste 15 ani este riscul cel mai mare” să se producă un dezastru, pentru că se schimbă raportul dintre pensionari și persoane active.

„Peste 15 ani este riscul cel mai mare, pentru că atunci vom avea un număr  mare de oameni care vor ieși în același timp la pensie, iar cei care vor susține, vor fi din ce în ce mai puțini”, a explicat Florin Cîțu.

Întrebat dacă soluția este majorarea vârstei de pensionare și a stagiului minim obligatoriu, Florin Cîțu a spus că viitoarea ”lege a pensiilor o să fie discutată de experți”, care vor găsi soluții la această problemă. Premierul a precizat că proiectul noii legi a pensiilor va fi amplu dezbătut înainte de a fi aprobat de Guvern”.

„Avem mai multe probleme (la actualul sistem de pensii – n.r.), dar sustenabilitatea este una dintre ele. Un proiect de lege va merge în Parlamentul României, unde va fi din nou dezbătută public și vom vedea care va fi varianta finală. Obiectivul este de a elimina acest risc de nesustenabilitate a sistemului de pensii. Nu știm care va fi forma finală a sistemului de pensii, de aceea nu are rost să vorbim despre un indicator”, a mai spus Florin Cîțu.

Premierul a adăugat că, în discuția cu Comisia Europeana, nu s-a pus în vedere că în România trebuie să fie o anumită vârstă de pensionare.

”Ceea ce discutam cu Comisia Europeana, ceea ce este și o recomandare de țară și este o lege de bun simț, este că nu trebuie să mai avem o lege ad-hoc de pensii, ca atunci când vine un partid politic care este aproape de alegeri, să vină să crească pensiile cu 40%. Acestea sunt măsuri care destabilizează sistemul de pensii”, a mai spus Cîțu.

El a explicat și care sunt consecințele unei creșteri cu 40% a pensiilor.

”Dacă vrei să crești pensiile cu 40% și nu era plănuit pe nicaieri, trebuie să iei banii de undeva. De unde a luat banii PSD ca să faca asa ceva? De la investiții. Ani de zile făcea rectificarea bugetară în vară și tăiau de la investiții, mai tăiau și de la învățământ, din când în când”, a precizat prim-ministrul.

Întrebat care este garanția că dacă se schimbă puterea politică, nu urmează o altă decizie de majorare cu 40% a punctului de pensie, premierul a spus: ”Garanția este că am pus aceste reforme în PNRR”.

„Dacă vine o putere politică care va creste ad-hoc pensiile și va arunca țara în aer, nu mai poate să acceseze banii din PNRR. Și vreau să văd acea putere politică să susțină că nu mai vrea bani pentru investiții, pentru spitale, scoli, vrea să arunce țara în aer”, a mai spus Florin Cîțu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur