Prima pagină » Sport » Sportiva din Belarus pe care autoritățile au încercat să o forțeze să se întoarcă în țară a primit viză umanitară din partea Poloniei

Sportiva din Belarus pe care autoritățile au încercat să o forțeze să se întoarcă în țară a primit viză umanitară din partea Poloniei

Sportiva din Belarus pe care autoritățile au încercat să o forțeze să se întoarcă în țară a primit viză umanitară din partea Poloniei
Sportiva din Belarus pe care autoritățile au încercat să o forțeze să se întoarcă în țară a primit viză umanitară din partea Poloniei

Krystsina Tsimanouskaya, sportiva care a fost rechemată în Belarus și forțată chiar să se întoarcă în țara de origine, după ce a criticat regimul de la Minsk, a primit viză umanitară în Polonia.

Anunțul a fost făcut de către adjunctul ministrului polonez al Afacerilor Externe, Marcin Przydacz, după cum informează Digi24.

Potrivit sursei citate, după ce a rămas peste noapte într-un hotel din incinta aeroportului Haneda din Tokyo, Tsimanouskaya a intrat luni în Ambasada Poloniei de la Tokyo, unde a solicitat azil în Polonia.

Kryscina Tsimanouskaya, o sportivă din Belarus, este deja în contact direct cu diplomații polonezi de la Tokyo. Ea a obținut o viză umanitară. Polonia va face tot ceea ce este necesar pentru a o ajuta pe aceasta să își continue cariera sportivă”, a scris pe Twitter Przydacz.

Sportiva din Belarus ar putea primi și azil în Polonia

Adjunctul ministrului polonez al Afacerilor Externe a trasmis pentru postul polonez de televiziune TVN24 că sportiva bielorusă, în vârstă de 24 de ani, se află în acest moment în siguranță la sediul Ambasadei Poloniei de la Tokyo și va primi o viză umanitară.

Mai mult, aceasta a depus și o cerere de azil politic în Polonia, cerere care ar urma să fie analizată de către autoritățile de la Varșovia.

„După cum a promis, Polonia oferă ajutor cetățenilor bieloruși care doresc să părăsească teritoriul Belarusului din motive politice sau nu doresc să se întoarcă în Belarus după ce au părăsit granițele țării. Această ofertă este valabilă și pentru Krystsina  Tsimanouskaya. Consul polonez la Tokyo a vorbit cu sportiva, a asigurat-o că este în siguranță și i-a oferit îngrijire”, a mai declarat Marcin Przydacz.

Recomandarea video

Mediafax
Al Treilea Război Mondial, tot mai aproape? Strategia prin care Iranul îl ține pe Trump în șah
Digi24
Puternicul aliat al Iranului din „Axa Rezistenței” care nu a intrat încă în luptă. De ce preferă să rămână în umbră deocamdată
Cancan.ro
Vortex polar. Ninge 5 zile la rând în România, începând de săptămâna viitoare. Care sunt orașele afectate
Prosport.ro
FOTO. Adriana Petrescu e prinsă în Dubai. Ea duce o viață separat de soțul ei, Dan Petrescu: „Am vrut să-i asigur pe toți că sunt în siguranță”
Adevarul
„Gata cu scuzele!” Criza locuințelor, între modelul Clujului și „Planul Simion”, în Parlamentul European
Mediafax
Vacanța de vară devine un lux. Cum a triplat războiul cu Iranul prețul biletelor de avion
Click
Marina Almășan, la Judecătorie de mână cu noul iubit, Sorin Mărcuș: „A vrut s-o susțină în caz că venea Georgică Cornu” De ce a lipsit omul de afaceri timișorean de la ultima înfățișare
Digi24
Sondaj. Ce partide ar vota românii la alegerile parlamentare: AUR rămâne pe primul loc, dar este în scădere
Cancan.ro
Ea este femeia din Timișoara ucisă de propriul fiu, de 8 martie. Vecinii fac dezvăluiri ULUITOARE
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice are Mara Bănică? Cum arăta înainte de îmbunătățirile fizice. Nimeni nu a recunoscut-o
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
Repară acum, economisește la următoarea vizită în service: cum funcționează voucherul de 5%
Descopera.ro
Trucul simplu de 10 minute care te face mai fericit!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța: – Tocmai am pus capăt unei relații de cinci ani
Descopera.ro
Stocurile mondiale de petrol se află la cel mai scăzut nivel din ultimii cinci ani