Prima pagină » Actualitate » PMP cere amânarea Bucharest Pride: „Este inacceptabil ca într-o zi de post o asemenea manifestare să tulbure comunitatea creștină”

PMP cere amânarea Bucharest Pride: „Este inacceptabil ca într-o zi de post o asemenea manifestare să tulbure comunitatea creștină”

PMP cere amânarea Bucharest Pride: „Este inacceptabil ca într-o zi de post o asemenea manifestare să tulbure comunitatea creștină”
PMP cere amânarea Bucharest Pride: „Este inacceptabil ca într-o zi de post o asemenea manifestare să tulbure comunitatea creștină”

Partidul Mișcarea Populară (PMP) cere, printr-un mesaj postat pe Facebook, amânarea mitingului comunității minorităților sexuale, Bucharest Pride, care urmează să aibă loc în Capitală pe 14 august.

Formațiunea susține că organizarea paradei LGBT la acea dată tulbură comunitatea creștină, dat fiind faptul că 14 august este zi de post.

„Partidul Mișcarea Populară este profund revoltat de hotărărea Primăriei Municipiului București, care a anunțat că a ajuns la o înțelegere cu Fundația ACCEPT privind organizarea «Bucharest Pride» 2021.
Comisia de avizare a cererilor de organizare a adunărilor publice din București a aprobat desfășurarea de către Asociația ACCEPT a marșului «Bucharest Pride» 2021 pe Calea Victoriei, în data de 14 august.

Consecvent valorilor sale conservatoare și creștin-democrate, Partidul Mișcarea Populară (PMP) solicită autorităților locale amânarea și reprogramarea acestui eveniment. Este dreptul inalienabil al oricui să manifesteze în conformitate cu credințele sale religioase, cu orientarile sale sexuale, dar este inacceptabil ca într-o zi de post pentru toți creștinii, fie ei catolici sau ortodocși (Prohodirea Maicii Domnului), o asemenea manifestare să tulbure comunitatea creștină, majoritară în România”, se arată în postarea PMP.

PMP: Organizarea paradei este o provocare

PMP mai susține că organizarea marșului diversității este „o provocare în ajunul uneia dintre cele mai mari sărbători din an, când femeile însărcinate se roagă la Maica Domnului pentru ca aceasta să le protejeze pe toată durata sarcinii şi să le ajute să nască prunci”.

Formațiunea mai susține că nu își dorește interzicerea Bucharest Pride, ci doar amânarea evenimentului.

„Este, evident, o provocare ca în ajunul uneia dintre cele mai mari sărbători din an, când femeile însărcinate se roagă la Maica Domnului pentru ca aceasta să le protejeze pe toată durata sarcinii şi să le ajute să nască prunci, ca astfel de manifestație să aibă loc.

Solicităm imperativ NU interzicerea acestui mars, ci amânarea acestuia într-o data mult mai potrivită”, se mai arată în mesaj.

Recomandarea video

Mediafax
Bărbatul care a „păcălit” canicula: și-a răcit casa fără aer condiționat și fără facturi uriașe
Digi24
Toți oamenii ayatollahului: aliații Iranului învață să se descurce singuri
Cancan.ro
Pescobar, DISTRUS. Restaurantul mega celebru a fost ÎNCHIS! Motivul este halucinant
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu cea mai frumoasă voleibalistă din lume în costum de baie
Adevarul
Criza politică din România a stricat planul Budapestei privind gazul din Marea Neagră. Presa maghiară scrie despre acordul crucial pentru Ungaria
Mediafax
Crama de pe Autostrada Soarelui care a dus vinul dobrogean în lume
Click
Daniel Iordăchioaie, experiență de coșmar după ce a acceptat un avans de 10.000 de dolari: „M-am băgat de frică. Groapa era adâncă de doi metri, iar pământul era deasupra mea”
Digi24
„Ceasul ticăie pentru Putin. Mai are 5 luni”. Avertismentul șefului serviciilor secrete estoniene privind pierderile uriașe ale Rusiei
Cancan.ro
A dat lovitura după Survivor! Gabi Tamaș a semnat. Pe ce post TV va putea fi văzut
Ce se întâmplă doctore
Ce arată primele rezultate ale necropsiei lui Robert, elevul din Bacău mort după ce s-ar fi înecat cu un sandwich
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Performanță spectaculoasă pentru un român în Formula 4. Pleacă din pole position
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
O plantă considerată dispărută de 60 de ani a reapărut brusc